Elessi Theme - en to fr_FR translation catalogue (1199 entries)

en:  &mdash; In Stock
fr_FR: &mdash; En stock

en:  - Out of Stock
fr_FR: - Rupture de stock

note: 1: reviews count 2: product name
en: %1$s review for %2$s | %1$s reviews for %2$s
fr_FR[0]: %1$s critiques pour %2$s
fr_FR[1]: %1$s critiques pour %2$s

en: %s &#8220;%s&#8221; already exists.
fr_FR: %s &#8220;%s&#8221; existe déjà.

note: plugin name.
en: %s installed and activated successfully.
fr_FR: %s installé et activé avec succès.

note: plugin name.
en: %s installed successfully.
fr_FR: %s installé avec succès.

en: %s is a required field | %s are required fields
fr_FR[0]: %s est un champ obligatoire
fr_FR[1]: %s sont des champs obligatoires

en: %s out of 5
fr_FR: %s sur 5

en: %s quantity
fr_FR: %s quantité

en: %s result
fr_FR: %s résultat

en: %s results
fr_FR: %s résultats

en: %s&nbsp;Discount
fr_FR: %s&nbsp;Remise

en: %s&nbsp;Product Discount
fr_FR: Remise sur le produit&nbsp;%s

en: &larr; Older Comments
fr_FR: &larr; Commentaires plus anciens

en: &larr; Previous
fr_FR: &larr; Précédent

en: &nbsp;Filters
fr_FR: &nbsp;Filtres

note: %s location.
en: (estimated for %s)
fr_FR: (estimé pour %s)

en: + Show more
fr_FR: + Afficher plus

en: - Select -
fr_FR: - Sélectionner -

en: - Show less
fr_FR: - Montrer moins

en: 1 Column
fr_FR: 1 Colonne

en: 1 column
fr_FR: 1 colonne

en: 1 Level
fr_FR: 1 Niveau

en: 1 result | %d results
fr_FR[0]: 1 résultat
fr_FR[1]: %d résultats

en: 1.5 column
fr_FR: 1.5 colonne

[ctx: 1: date, 2: time]
en: %1$s at %2$s
fr_FR:  %1$s à %2$s

en: 2 Columns
fr_FR: 2 Colonnes

en: 2 columns
fr_FR: 2 colonnes

en: 2 Levels
fr_FR: 2 Niveaux

en: 3 columns
fr_FR: 3 colonnes

en: 3 Levels
fr_FR: 3 Niveaux

en: 360&#176; Badge Color
fr_FR: Couleur du badge 360&#176;

en: 4 columns
fr_FR: 4 colonnes

en: 5 columns
fr_FR: 5 colonnes

en: 6 columns
fr_FR: 6 colonnes

en: <a class="comment-link" href="#respond" title="Post a comment">Post a comment</a> or leave a trackback: <a class="trackback-link" href="%s" title="Trackback URL for your post" rel="trackback">Trackback URL</a>.
fr_FR: <a class="comment-link" href="#respond" title="Poste un commentaire">Poste un commentaire</a> ou laisser un trackback : <a class="trackback-link" href="%s" title="URL de rétrolien pour votre publication" rel="trackback">URL de rétrolien</a>.

en: <h4 class="nasa-success-congrat">Congratulations!</h4><h4 class="nasa-success">Now you have successfully registered. You can now close this tab, or visit <a class="link-your-dashboard primary-color" href="%s">your dashboard</a>.</h4>
fr_FR: <h4 class="nasa-success-congrat">Toutes nos félicitations!</h4><h4 class="nasa-success">Vous êtes maintenant enregistré avec succès. Vous pouvez maintenant fermer cet onglet ou visiter <a class="link-your-dashboard primary-color" href="%s">votre tableau de bord</a>.</h4>

en: <h4 class="nasa-success-congrat">Congratulations!</h4><h4 class="nasa-success">You are now successfully authenticated. You can now close this tab, or visit <a class="link-your-dashboard primary-color" href="%s">your dashboard</a>.</h4>
fr_FR: <h4 class="nasa-success-congrat">Toutes nos félicitations!</h4><h4 class="nasa-success">Vous êtes maintenant authentifié avec succès. Vous pouvez maintenant fermer cet onglet ou visiter <a class="link-your-dashboard primary-color" href="%s">votre tableau de bord</a>.</h4>

en: <li>Please Define menu in <b>Apperance > Menus</b></li>
fr_FR: <li>Veuillez définir le menu dans <b>Apparence > Menus</b></li>

en: <span class="fa fa-caret-left"></span> Previous
fr_FR: <span class="fa fa-caret-left"></span> Précédent

en: <span class="meta-author">By <a class="url fn n nasa-bold" href="%5$s" title="%6$s" rel="author">%7$s</a>.</span> Posted on <a href="%1$s" title="%2$s" rel="bookmark"><time class="entry-date nasa-bold" datetime="%3$s">%4$s</time></a>
fr_FR: <span class="meta-author">Par <a class="url fn n nasa-bold" href="%5$s" title="%6$s" rel="author">%7$s</a>.</span> Posté sur <a href="%1$s" title="%2$s" rel="bookmark"><time class="entry-date nasa-bold" datetime="%3$s">%4$s</time></a>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Previous
fr_FR: <span class="meta-nav">&larr;</span> Précédent

en: <span class="nasa-extra-empty">Before proceed to checkout you must add some products to shopping cart.<br />You will find a lot of interesting products on our "Shop" page.</span>
fr_FR: <span class="nasa-extra-empty">Avant de passer à la caisse, vous devez ajouter certains produits au panier.<br />Vous trouverez de nombreux produits intéressants sur notre page "Boutique".</span>

en: <span>Availability:</span>
fr_FR: <span>Disponibilité:</span>

en: <strong>Category:</strong> | <strong>Categories:</strong>
fr_FR[0]: <strong>Catégorie:</strong>
fr_FR[1]: <strong>Catégories:</strong>

en: <strong>Tag:</strong> | <strong>Tags:</strong>
fr_FR[0]: <strong>Étiqueter:</strong>
fr_FR[1]: <strong>Mots clés:</strong>

en: A cloud of your most used tags.
fr_FR: Un nuage de vos tags les plus utilisés.

en: A link to set a new password will be sent to your email address.
fr_FR: Un lien pour définir un nouveau mot de passe sera envoyé à votre adresse e-mail.

en: A new version of this importer is available. Please update to version %s to ensure compatibility with newer export files.
fr_FR: Une nouvelle version de cet importateur est disponible. Veuillez mettre à jour vers la version %s pour assurer la compatibilité avec les nouveaux fichiers d'exportation.

note: Description of the theme
en: A Premium and Responsive WooCommerce - WordPress Theme, designed for E-Commerce websites
fr_FR: Un WooCommerce Premium et Responsive - Thème WordPress, conçu pour les sites de commerce électronique

en: A user could not be found with this email address.
fr_FR: Un utilisateur n'a pas pu être trouvé avec cette adresse e-mail.

en: Accept
fr_FR: Accepter

en: Access denied.
fr_FR: Accès refusé.

en: Account
fr_FR: Compte

en: Account On Main Screen - Mobile Layout
fr_FR: Compte sur l'écran principal - Disposition mobile

en: Activate
fr_FR: Activer

note: %2$s: plugin name in screen reader markup
en: Activate %2$s
fr_FR: Activer %2$s

en: Active
fr_FR: Actif

en: Add
fr_FR: Ajouter

note: %s is product title
en: Add a review
fr_FR: Ajouter un commentaire

en: Add Icon Image (Using for Section of Tabs)
fr_FR: Ajouter une image d'icône (utilisation pour la section des onglets)

en: Add Icon NasaTheme (Using for Section of Tabs)
fr_FR: Ajouter une icône NasaTheme (utilisation pour la section des onglets)

en: Add icons for categories.
fr_FR: Ajouter des icônes pour les catégories.

en: Add more width site (px)
fr_FR: Ajouter plus de largeur de site (px)

en: Add New Slide
fr_FR: Ajouter une nouvelle diapositive

en: Add note
fr_FR: Ajouter une note

en: Add photos
fr_FR: Ajouter des photos

en: Add to cart
fr_FR: Ajouter au panier

en: Add To Cart in Grid
fr_FR: Ajouter au panier dans la grille

en: Add to Compare
fr_FR: Ajouter pour comparer

en: Add to Wishlist
fr_FR: Ajouter à la liste de souhaits

en: Add to wishlist
fr_FR: Ajouter à la liste de souhaits

en: Add your custom Favicon image. 16x16 - 32x32 *.ico or *.png required. (Recommended 16x16 *.ico)
fr_FR: Ajoutez votre image Favicon personnalisée. 16x16 - 32x32 *.ico ou *.png requis. (Recommandé 16x16 *.ico)

en: Added to Compare
fr_FR: Ajouté au comparateur

en: Added to Wishlist
fr_FR: Ajouté à la liste de souhaits

en: Added to wishlist
fr_FR: Ajouté à la liste de souhaits

en: Addition Homepage Success!
fr_FR: Succès de l'ajout de la page d'accueil !

en: Additional Homepage
fr_FR: Page d'accueil supplémentaire

en: Addon Options
fr_FR: Options complémentaires

en: Advance Content Options
fr_FR: Options de contenu avancées

en: After Breadcrumb - Only for Shop Page
fr_FR: Après le fil d'Ariane - Uniquement pour la page de la boutique

en: After tab title
fr_FR: Après le titre de l'onglet

en: After WooCommerce Tabs
fr_FR: Après les onglets WooCommerce

en: AJAX add to cart button on Single And Quickview
fr_FR: Bouton Ajouter au panier AJAX sur Single And Quickview

en: Ajax Load
fr_FR: Charge Ajax

en: All
fr_FR: Tous

en: All Done. Have fun!
fr_FR: Terminé. Amusez-vous!

en: All installations and activations have been completed.
fr_FR: Toutes les installations et activations sont terminées.

en: All installations have been completed.
fr_FR: Toutes les installations sont terminées.

note: 1: dashboard link.
en: All plugins installed and activated successfully. %1$s
fr_FR: Tous les plugins sont installés et activés avec succès. %1$s

en: ALL PRODUCTS LOADED !
fr_FR: TOUS LES PRODUITS CHARGÉS !

en: All transactions are secure and encrypted.
fr_FR: Toutes les transactions sont sécurisées et cryptées.

en: Allow Comments Images upload
fr_FR: Autoriser le téléchargement d'images de commentaires

en: Already got an account?
fr_FR: Vous avez déjà un compte ?

note: 1: plugin name, 2: error message.
en: An error occurred while installing %1$s: <strong>%2$s</strong>.
fr_FR: Une erreur s'est produite lors de l'installation de %1$s : <strong>%2$s</strong>.

en: AND
fr_FR: ET

en: Animation Effect
fr_FR: Effet d'animation

en: App Simulation
fr_FR: Simulation d'application

en: Apply
fr_FR: Appliquer

en: Apply coupon
fr_FR: Appliquer Coupon

en: Arabic
fr_FR: Arabe

en: Archive Layout
fr_FR: Mise en page des archives

en: Archive Options
fr_FR: Options d'archivage

en: Archive Products Page
fr_FR: Archiver la page des produits

en: Are you sure you want to remove it?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir le supprimer ?

en: Arrow
fr_FR: Flèche

en: Arrows for Main Slide
fr_FR: Flèches pour la diapositive principale

en: as a new user:
fr_FR: en tant que nouvel utilisateur :

[ctx: as in: "version nr unknown"]
en: unknown
fr_FR:  inconnu

en: Asides
fr_FR: En passant

en: Assign Authors
fr_FR: Attribuer des auteurs

en: assign posts to an existing user:
fr_FR: attribuer des publications à un utilisateur existant :

en: Async
fr_FR: Asynchrone

en: Attribute
fr_FR: Attribut

en: Author - Date info
fr_FR: Auteur - Informations sur la date

en: Author Archives: %s
fr_FR: Archives de l'auteur : %s

en: Author info
fr_FR: Informations sur l'auteur

en: Auto Slide
fr_FR: Diapositive automatique

en: Auto Slide - Related | You may also like&hellip;
fr_FR: Diapositive automatique - Connexe | Tu pourrais aussi aimer&hellip;

en: Auto Update - Cart Page
fr_FR: Mise à jour automatique - Page du panier

en: Available on backorder
fr_FR: Disponible en rupture de stock

en: Available version:
fr_FR: Version disponible :

en: Average
fr_FR: Moyenne

en: Average rating
fr_FR: Note moyenne

en: Awaiting product image
fr_FR: En attente de l'image du produit

en: Back
fr_FR: Dos

en: Back Image in Mobile Layout
fr_FR: Image arrière dans la mise en page mobile

en: Back to Blog
fr_FR: Retour au blogue

en: Back to Dashboard
fr_FR: Retour au tableau de bord

en: BACK TO STEP 1
fr_FR: RETOUR À L'ÉTAPE 1

en: Back to Top
fr_FR: Retour au sommet

en: Background Color
fr_FR: Couleur de l'arrière plan

en: Background Color Header
fr_FR: En-tête de couleur d'arrière-plan

en: Background Color Header - Sticky
fr_FR: En-tête de couleur d'arrière-plan - Collant

en: Background Image
fr_FR: Image de fond

en: Background Image - Mobile Layout Mode
fr_FR: Image d'arrière-plan - Mode de mise en page mobile

en: Background Mode
fr_FR: Mode arrière-plan

en: Background Parallax
fr_FR: Parallaxe d'arrière-plan

en: Backorder Allowed Badge
fr_FR: Insigne autorisé pour les commandes en attente

en: Backorders
fr_FR: Commandes en attente

en: Backorders Badge Color
fr_FR: Couleur du badge des commandes en attente

en: Backup and Import
fr_FR: Sauvegarde et importation

en: Backup and Restore Options
fr_FR: Options de sauvegarde et de restauration

en: Backup Options
fr_FR: Options de sauvegarde

en: Banner font
fr_FR: Police de la bannière

en: Based on %s reviews
fr_FR: Basé sur %s avis

en: Be the first to review &ldquo;%s&rdquo;
fr_FR: Soyez le premier à donner votre avis sur &ldquo;%s&rdquo;

en: Before Footer
fr_FR: Avant le pied de page

en: Before tab title
fr_FR: Avant le titre de l'onglet

en: Begin activating plugin | Begin activating plugins
fr_FR[0]: Commencer à activer le plugin
fr_FR[1]: Commencer à activer les plugins

en: Begin installing plugin | Begin installing plugins
fr_FR[0]: Commencer l'installation du plugin
fr_FR[1]: Commencer l'installation des plugins

en: Begin updating plugin | Begin updating plugins
fr_FR[0]: Commencer la mise à jour du plugin
fr_FR[1]: Commencer la mise à jour des plugins

en: Billing address
fr_FR: Adresse de facturation

en: Blog Options
fr_FR: Options de blog

en: Blog Sidebar
fr_FR: Barre latérale du blog

en: Bold
fr_FR: Gras

en: Bold - 500
fr_FR: Gras - 500

en: Bold - 600
fr_FR: Gras - 600

en: Bold - 700
fr_FR: Gras - 700

en: Bold - 800
fr_FR: Gras - 800

en: Bold Italic
fr_FR: Gras italique

en: Border Wrapper
fr_FR: Enveloppe de bordure

en: Both comments and trackbacks are currently closed.
fr_FR: Les commentaires et les rétroliens sont actuellement fermés.

en: Bottom To Top
fr_FR: De bas en haut

en: Boxed
fr_FR: En boîte

en: Breadcrumb
fr_FR: Miette de pain

en: Breadcrumb Options
fr_FR: Options de fil d'Ariane

en: BROWSE
fr_FR: PARCOURIR

en: Browse Categories
fr_FR: Parcourir les catégories

en: Build-in Mobile
fr_FR: Mobile intégré

en: Builder - Suport WPBakery
fr_FR: Constructeur - Support WPBakery

en: Builder - Support HFE-Elementor
fr_FR: Constructeur - Support HFE-Elementor

en: Built-in - Widgets Place
fr_FR: Intégré - Emplacement des widgets

en: Built-in Dark
fr_FR: Sombre intégré

en: Built-in Light 1
fr_FR: Lumière intégrée 1

en: Built-in Light 2
fr_FR: Lumière intégrée 2

en: Built-in Light 3
fr_FR: Lumière intégrée 3

en: Bulk Discount Badge Color
fr_FR: Couleur du badge de remise en vrac

en: Bundle product for
fr_FR: Produit groupé pour

en: Buttons Background Color
fr_FR: Couleur de fond des boutons

en: Buttons Background Color Hover
fr_FR: Survol de la couleur d'arrière-plan des boutons

en: Buttons Border Color
fr_FR: Couleur de la bordure des boutons

en: Buttons Border Color Hover
fr_FR: Survol de la couleur de la bordure des boutons

en: Buttons Border Width
fr_FR: Largeur de la bordure des boutons

en: Buttons Radius
fr_FR: Rayon des boutons

en: Buttons Style Options
fr_FR: Options de style des boutons

en: Buttons Text Color
fr_FR: Couleur du texte des boutons

en: Buttons Text Color Hover
fr_FR: Survol de la couleur du texte des boutons

en: Buy Now
fr_FR: Acheter maintenant

en: Buy Now Background Color
fr_FR: Acheter maintenant Couleur de fond

en: Buy Now Background Color Hover
fr_FR: Acheter maintenant Survol de la couleur d'arrière-plan

en: By
fr_FR: Par

en: Cancel
fr_FR: Annuler

en: Captcha Code
fr_FR: Code Captcha

en: Captcha Error!
fr_FR: Erreur Captcha!

en: Captcha For Register Form
fr_FR: Captcha pour le formulaire d'inscription

en: CART
fr_FR: CHARIOT

en: Cart
fr_FR: Chariot

en: Cart Sidebar Layout
fr_FR: Disposition de la barre latérale du panier

en: Catalog Mode - Disable Add To Cart Feature
fr_FR: Mode catalogue - Désactiver la fonction d'ajout au panier

en: CATEGORIES
fr_FR: CATÉGORIES

en: Categories
fr_FR: Catégories

en: Categories info
fr_FR: Informations sur les catégories

en: Category Archives: %s
fr_FR: Archives de catégorie : %s

en: Category bottom content
fr_FR: Contenu du bas de la catégorie

en: Category Order
fr_FR: Ordre des catégories

en: Category Post
fr_FR: Catégorie Message

en: Category top content
fr_FR: Top contenu de la catégorie

en: Center
fr_FR: Centre

en: Change
fr_FR: Changement

en: Change address
fr_FR: Changement d'adresse

en: Change primary color. Used for primary buttons, link hover, background, etc.
fr_FR: Changer la couleur primaire. Utilisé pour les boutons principaux, le survol de liens, l'arrière-plan, etc.

en: Change View Mode (Only Desktop Mode)
fr_FR: Changer le mode d'affichage (uniquement en mode bureau)

en: Character Sub-sets
fr_FR: Sous-ensembles de caractères

en: Checkout Details
fr_FR: Détails de la caisse

en: Checkout Layout
fr_FR: Mise en page de la caisse

en: Checkout Your Items List
fr_FR: Commander votre liste d'articles

en: Choose a WXR (.xml) file to upload, then click Upload file and import.
fr_FR: Choisissez un fichier WXR (.xml) à télécharger, puis cliquez sur Télécharger le fichier et importer.

en: Classic
fr_FR: Classique

en: Classic 2D
fr_FR: 2D classique

en: Classic 2D - Has BG color
fr_FR: Classic 2D - A la couleur BG

en: Classic 2D - No border
fr_FR: 2D classique - Sans bordure

en: Classic 2D - Radius
fr_FR: 2D classique - Rayon

en: Classic 2D - Radius - Dash
fr_FR: Classique 2D - Rayon - Tiret

en: Classic 3D
fr_FR: 3D classique

en: Clear All
fr_FR: Tout effacer

en: Click here to Apply this coupon.
fr_FR: Cliquez ici pour appliquer ce coupon.

en: Click here to enter your code
fr_FR: Cliquez ici pour entrer votre code

en: Click Here To View Online Documentation
fr_FR: Cliquez ici pour afficher la documentation en ligne

en: Click select icon for
fr_FR: Cliquez sur l'icône de sélection pour

en: Close
fr_FR: Fermer

en: Close (Esc)
fr_FR: Fermer (Esc)

en: Close search
fr_FR: Fermer la recherche

en: CLOSED
fr_FR: FERMÉ

en: Closed
fr_FR: Fermé

en: Colors Options
fr_FR: Options de couleurs

en: Columns
fr_FR: Colonnes

en: Columns - Classic Sidebar or Canvas Sidebar
fr_FR: Colonnes - Barre latérale classique ou barre latérale Canvas

en: Columns in desktop
fr_FR: Colonnes dans le bureau

en: Columns in Mobile
fr_FR: Colonnes dans Mobile

en: Columns in Tablet
fr_FR: Colonnes dans la tablette

en: Columns Related in desktop
fr_FR: Colonnes associées dans le bureau

en: Columns Related in mobile
fr_FR: Colonnes connexes dans le mobile

en: Columns Related in Tablet
fr_FR: Colonnes associées dans la tablette

en: Columns Related | You may also like&hellip;
fr_FR: Colonnes liées | Tu pourrais aussi aimer&hellip;

en: Columns Related | You may also like&hellip; for Mobile
fr_FR: Colonnes liées | Vous aimerez peut-être aussi&hellip; pour Mobile

en: Columns Related | You may also like&hellip; for Tablet
fr_FR: Colonnes liées | Vous aimerez peut-être aussi&hellip; pour tablette

en: Comment Count info
fr_FR: Informations sur le nombre de commentaires

en: Comment navigation
fr_FR: Commenter la navigation

en: Comments
fr_FR: Commentaires

en: Comments are closed, but you can leave a trackback: <a class="trackback-link" href="%s" title="Trackback URL for your post" rel="trackback">Trackback URL</a>.
fr_FR: Les commentaires sont fermés, mais vous pouvez laisser un trackback : <a class="trackback-link" href="%s" title="URL de rétrolien pour votre publication" rel="trackback">URL de rétrolien</a>.

en: Comments are closed.
fr_FR: Les commentaires sont fermés.

en: Compact Number - Cart, Wishlist, Compare (9+)
fr_FR: Numéro compact - Panier, liste de souhaits, comparaison (9+)

en: Compare
fr_FR: Comparer

en: Compare and Wishlist
fr_FR: Comparer et liste de souhaits

en: Compare Options
fr_FR: Comparer les options

en: Compare Product
fr_FR: Comparer le produit

en: Compare Products
fr_FR: comparer les produits

en: Compare products were empty !
fr_FR: Comparez les produits étaient vides !

en: Congratulations! You've got free shipping.
fr_FR: Toutes nos félicitations! Vous avez la livraison gratuite.

en: Contact Form 7
fr_FR: Formulaire de contact 7

en: Contact information
fr_FR: Coordonnées

en: Content Width
fr_FR: Largeur du contenu

en: CONTINUE
fr_FR: CONTINUER

en: CONTINUE READING  &#10142;
fr_FR: CONTINUER LA LECTURE &#10142;

en: Continue To Payment
fr_FR: Continuer vers le paiement

en: Continue To Shipping
fr_FR: Continuer vers l'expédition

en: cookie policy
fr_FR: politique relative aux cookies

en: Coupon code
fr_FR: Code promo

en: Coupon has been removed.
fr_FR: Le coupon a été supprimé.

en: Create an account
fr_FR: Créer un compte

en: Cross-Sells Products
fr_FR: Produits de ventes croisées

en: CSS Files can be Skip
fr_FR: Les fichiers CSS peuvent être ignorés

en: Currencies Switcher - Requires WPML | FOX - Currency Switcher Professional for WooCommerce | CURCY - Multi Currency for WooCommerce
fr_FR: Commutateur de devises - Nécessite WPML | FOX - Currency Switcher Professional pour WooCommerce | CURCY - Multi-devises pour WooCommerce

en: Current value:
fr_FR: Valeur actuelle:

en: Custom Badge Color
fr_FR: Couleur du badge personnalisé

en: Custom Block
fr_FR: Bloc personnalisé

en: Custom Content
fr_FR: Contenu personnalisé

en: Custom font
fr_FR: Police personnalisée

en: Customer in country purchased a
fr_FR: Le client dans le pays a acheté un

en: Cyrillic
fr_FR: Cyrillique

en: Cyrillic Extended
fr_FR: Cyrillique étendu

en: Daily Archives: %s
fr_FR: Archives quotidiennes : %s

en: Dark
fr_FR: Sombre

en: Dark Mode
fr_FR: Mode sombre

en: Dashed
fr_FR: Pointillé

en: Datetime info
fr_FR: Informations sur la date et l'heure

en: Deal Badge Color
fr_FR: Couleur du badge de l'offre

en: Deal Time in Single or Quickview
fr_FR: Temps de transaction en vue unique ou rapide

en: Default
fr_FR: Défaut

en: Default (%symbol%) %code%. You can custom for this. Ex (%name% (%symbol%) - %code%)
fr_FR: Par défaut (%symbol%) %code%. Vous pouvez personnaliser pour cela. Ex (%name% (%symbol%) - %code%)

en: Default - 130px
fr_FR: Par défaut - 130px

en: Default font
fr_FR: Police par défaut

en: Default sorting
fr_FR: Tri par défaut

en: Default use primary color
fr_FR: Par défaut, utiliser la couleur primaire

en: Delay JavaScript Execution
fr_FR: Retarder l'exécution de JavaScript

en: Delay Overlay (ms)
fr_FR: Superposition de délai (ms)

en: Delay time to show (seconds)
fr_FR: Délai d'affichage (secondes)

en: Demo data successfully imported. Please refresh your site and Click Save All Changes NasaTheme options.
fr_FR: Les données de démonstration ont été importées avec succès. Veuillez actualiser votre site et cliquez sur Enregistrer toutes les modifications Options NasaTheme.

en: Demo data was imported. If you want import demo data again, You should need reset data of your site.
fr_FR: Les données de démonstration ont été importées. Si vous souhaitez importer à nouveau des données de démonstration, vous devez réinitialiser les données de votre site.

en: Description (optional)
fr_FR: Description (facultatif)

en: Details are shown above. The importer will now try again with a different parser...
fr_FR: Les détails sont indiqués ci-dessus. L'importateur va maintenant réessayer avec un analyseur différent...

en: Disable ajax Progress Bar Loading
fr_FR: Désactiver le chargement de la barre de progression ajax

en: Disable Ajax Shop
fr_FR: Désactiver la boutique Ajax

en: Disable Login/Register Menu in Topbar
fr_FR: Désactiver le menu Connexion/Enregistrement dans la barre supérieure

en: Disable Quick View
fr_FR: Désactiver la vue rapide

en: Disable Refill - Contact Form 7
fr_FR: Désactiver la recharge - Formulaire de contact 7

en: Disable top level of categories follow current category archive (Use for Multi stores)
fr_FR: Désactiver le niveau supérieur des catégories suivre l'archive de catégorie actuelle (Utiliser pour les magasins multiples)

en: Dismiss this notice
fr_FR: Ne tenez pas compte de cet avertissement

en: Display a list of prices to filter products.
fr_FR: Afficher une liste de prix pour filtrer les produits.

en: Display a list of status to filter products.
fr_FR: Afficher une liste de statut pour filtrer les produits.

en: Display a list of tags to filter products.
fr_FR: Affichez une liste de balises pour filtrer les produits.

en: Display button reset filter.
fr_FR: Afficher le bouton de réinitialisation du filtre.

en: Display product Categories on the Grid
fr_FR: Afficher les catégories de produits sur la grille

en: Display product categories with Accordion.
fr_FR: Affichez les catégories de produits avec Accordion.

en: Display product SKU on the Grid
fr_FR: Afficher le produit SKU sur la grille

en: Display yith product brands with Accordion.
fr_FR: Affichez les marques de produits avec Accordion.

en: Don't show this popup again
fr_FR: Ne plus afficher cette fenêtre contextuelle

en: Done. Please wait for continuing to import data
fr_FR: Fait. Veuillez patienter pendant la poursuite de l'importation des données

en: Dots for Main Slide
fr_FR: Points pour la diapositive principale

en: Dotted
fr_FR: Pointé

en: Double Rows
fr_FR: Doubles rangées

en: Double Thumbnails
fr_FR: Vignettes doubles

en: Download and import file attachments
fr_FR: Télécharge et importe les pièces jointes

en: Edit
fr_FR: Modifier

en: Effect Before Load Site
fr_FR: Effet avant le chargement du site

en: Effect for show more and show less
fr_FR: Effet pour afficher plus et afficher moins

en: Elementor
fr_FR: Élémentaire

en: Elementor - Homepage List
fr_FR: Elementor - Liste des pages d'accueil

en: Elementor Header & Footer Builder
fr_FR: Générateur d'en-tête et de pied de page Elementor

note: Name of the theme
en: Elessi Theme
fr_FR: Thème Elessi

en: Email
fr_FR: E-mail

en: Email address
fr_FR: Adresse e-mail

en: Email incorrect format.
fr_FR: Format d'e-mail incorrect.

en: Enable
fr_FR: Activer

en: Enable Button Filter
fr_FR: Activer le filtre de bouton

en: Enable Mobile Layout
fr_FR: Activer la mise en page mobile

en: Enable Portfolio
fr_FR: Activer le portefeuille

en: Enable Promotion Gifts featured icon
fr_FR: Activer l'icône en vedette des cadeaux promotionnels

en: Enter a different address
fr_FR: Entrez une autre adresse

en: Enter your address to view shipping options.
fr_FR: Entrez votre adresse pour voir les options d'expédition.

en: Error
fr_FR: Erreur

en: Error!
fr_FR: Erreur!

en: Error.
fr_FR: Erreur.

en: Estimate shipping rates
fr_FR: Estimer les tarifs d'expédition

en: Event After Add to Cart
fr_FR: Événement après Ajouter au panier

en: Ex: 3 days ago, 5 hours ago, ...
fr_FR: Ex : il y a 3 jours, il y a 5 heures, ...

en: Ex: Jonh in US purchased a
fr_FR: Ex : Jonh aux États-Unis a acheté un

en: Extends Desktop
fr_FR: Étend le bureau

en: Extends from Desktop
fr_FR: S'étend depuis le bureau

en: External Source
fr_FR: Source externe

en: Extra class name
fr_FR: Nom de classe supplémentaire

en: Failed to create new user for %s. Their posts will be attributed to the current user.
fr_FR: Impossible de créer un nouvel utilisateur pour %s. Leurs messages seront attribués à l'utilisateur actuel.

en: Failed to import %s %s
fr_FR: Impossible d'importer %s %s

en: Failed to import %s &#8220;%s&#8221;
fr_FR: Impossible d'importer %s &#8220;%s&#8221;

en: Failed to import &#8220;%s&#8221;: Invalid post type %s
fr_FR: Échec de l'importation de &#8220;%s&#8221; : type de message non valide %s

en: Failed to import author %s. Their posts will be attributed to the current user.
fr_FR: Impossible d'importer l'auteur %s. Leurs messages seront attribués à l'utilisateur actuel.

en: Failed to import category %s
fr_FR: Impossible d'importer la catégorie %s

en: Failed to import post tag %s
fr_FR: Échec de l'importation de la balise de publication %s

en: Favicon
fr_FR: Icône de favori

en: Favicon Options
fr_FR: Options de favicons

en: Featured
fr_FR: Mis en exergue

en: Featured Badge
fr_FR: Insigne en vedette

en: Featured Badge Color
fr_FR: Couleur du badge en vedette

en: Fetching attachments is not enabled
fr_FR: La récupération des pièces jointes n'est pas activée

en: Filter
fr_FR: Filtre

en: Filter by
fr_FR: Filtrer par

en: Filter by price
fr_FR: Filtrer par prix

en: Filter by status
fr_FR: Filtrer par statut

en: Filter by Tags
fr_FR: Filtrer par balises

en: Filter by:
fr_FR: Filtrer par:

en: Filters
fr_FR: Filtres

en: Fit Rows
fr_FR: Ajuster les lignes

en: Flexible - Menu Resizing (Desktop and Tablet)
fr_FR: Flexible - Redimensionnement du menu (ordinateur de bureau et tablette)

en: Flip Horizontal
fr_FR: Retourner horizontalement

en: Focus Main Image
fr_FR: Mettre au point l'image principale

en: Focus main image after active variation product
fr_FR: Mettre au point l'image principale après le produit de variation actif

en: Font Nasa icons
fr_FR: Icônes de police Nasa

en: Font Options
fr_FR: Options de police

en: Font size
fr_FR: Taille de police

en: Font Size Title
fr_FR: Taille de la police

en: Font Weight
fr_FR: Poids de la police

en: Fontawesome icons
fr_FR: Icônes géniales

en: Footer
fr_FR: Bas de page

en: Footer Built-In Support (Widgets Builder)
fr_FR: Prise en charge intégrée du pied de page (créateur de widgets)

en: Footer Dark ( No.1 )
fr_FR: Pied de page sombre (No.1)

en: Footer Dark ( No.2 )
fr_FR: Pied de page sombre (No.2)

en: Footer Global
fr_FR: Pied de page mondial

en: Footer Layout
fr_FR: Disposition du pied de page

en: Footer Light 1 ( No.1 )
fr_FR: Lumière de pied de page 1 (No.1)

en: Footer Light 1 ( No.2 )
fr_FR: Lumière de pied de page 1 (No.2)

en: Footer Light 1 ( No.3 )
fr_FR: Lumière de pied de page 1 (No.3)

en: Footer Light 1 ( No.4 )
fr_FR: Lumière de pied de page 1 (No.4)

en: Footer Light 1 ( No.5 )
fr_FR: Lumière de pied de page 1 (No.5)

en: Footer Light 1 ( No.6 )
fr_FR: Lumière de pied de page 1 (No.6)

en: Footer Light 2 ( No.1 )
fr_FR: Lumière de pied de page 2 (No.1)

en: Footer Light 2 ( No.2 )
fr_FR: Lumière de pied de page 2 (No.2)

en: Footer Light 2 ( No.3 )
fr_FR: Lumière de pied de page 2 (No.3)

en: Footer Light 2 ( No.4 )
fr_FR: Lumière de pied de page 2 (No.4)

en: Footer Light 2 ( No.5 )
fr_FR: Lumière de pied de page 2 (No.5)

en: Footer Light 2 ( No.6 )
fr_FR: Lumière de pied de page 2 (No.6)

en: Footer Light 2 ( No.7 )
fr_FR: Lumière de pied de page 2 (No.7)

en: Footer Light 3 ( No.1 )
fr_FR: Lumière de pied de page 3 (No.1)

en: Footer Light 3 ( No.2 )
fr_FR: Lumière de pied de page 3 (No.2)

en: Footer Mobile
fr_FR: Pied de page mobile

en: Footer Mobile Layout
fr_FR: Mise en page mobile du pied de page

en: Footer Options
fr_FR: Options de pied de page

en: Format Currency - Only for WPML
fr_FR: Devise du format - Uniquement pour WPML

en: Free Shipping Bar - WooCommerce Advanced Free Shipping
fr_FR: Barre de livraison gratuite - WooCommerce Advanced Livraison gratuite

en: Full
fr_FR: Complet

en: Full Width
fr_FR: Pleine largeur

en: Full width to left
fr_FR: Pleine largeur à gauche

en: Full width to right
fr_FR: Pleine largeur à droite

en: Fullwidth ?
fr_FR: Pleine largeur ?

en: Fullwidth Main Menu
fr_FR: Menu principal pleine largeur

en: Gallery - Carousel
fr_FR: Galerie - Carrousel

en: GDPR Notice
fr_FR: Avis RGPD

en: GDPR Options
fr_FR: Options RGPD

en: GDPR Policies Link
fr_FR: Lien vers les politiques GDPR

en: General
fr_FR: Général

en: General Options
fr_FR: Options générales

en: Georgia
fr_FR: Géorgie

en: Global Options
fr_FR: Options globales

en: GO TO HOME
fr_FR: ALLER À LA MAISON

en: Go to Theme Options
fr_FR: Allez dans les options du thème

en: Good
fr_FR: Bien

en: Google font
fr_FR: Police Google

en: Gray Effect
fr_FR: Effet gris

en: Gray Mode
fr_FR: Mode gris

en: Great to have you back!
fr_FR: Super de vous revoir!

en: Great to see you here!
fr_FR: Ravi de vous voir ici !

en: Greek
fr_FR: grec

en: Greek Extended
fr_FR: Grec étendu

en: Grid
fr_FR: Grille

en: Grid Rows
fr_FR: Lignes de la grille

en: Grid View Mode
fr_FR: Mode d'affichage en grille

en: Have a coupon code?
fr_FR: Vous avez un code promo ?

en: Have a coupon?
fr_FR: Avez-vous un coupon?

en: Header
fr_FR: Entête

en: Header Builder
fr_FR: Générateur d'en-tête

en: Header Elementor Builder
fr_FR: Générateur d'élément d'en-tête

en: Header Global
fr_FR: En-tête Global

en: Header Icons
fr_FR: Icônes d'en-tête

en: Header Icons - Sticky
fr_FR: Icônes d'en-tête - collantes

en: Header icons Cart | Wishlist | Compare
fr_FR: Icônes d'en-tête Panier | Liste de souhaits | Comparer

en: Header Icons Hover
fr_FR: Survol des icônes d'en-tête

en: Header Icons Hover - Sticky
fr_FR: Icônes d'en-tête survolées - Sticky

en: Header Layout
fr_FR: Disposition de l'en-tête

en: Header Options
fr_FR: Options d'en-tête

en: Header Search
fr_FR: Recherche d'en-tête

en: Header search form
fr_FR: Formulaire de recherche d'en-tête

en: Header Theme Builder
fr_FR: Générateur de thème d'en-tête

en: Heading fonts (H1, H2, H3, H4, H5, H6)
fr_FR: Polices d'en-tête (H1, H2, H3, H4, H5, H6)

en: Heading for Archive Page
fr_FR: En-tête de la page d'archives

en: Heading for Blog Page
fr_FR: En-tête vers la page de blog

en: Height
fr_FR: Hauteur

en: Height - Logo
fr_FR: Hauteur - Logo

en: Height - Mobile Logo
fr_FR: Hauteur - Logo mobile

en: Height - Sticky Logo
fr_FR: Hauteur - Logo collant

en: Height For Mobile
fr_FR: Hauteur pour mobile

en: Hello, %s!
fr_FR: Bonjour, %s !

en: Helvetica
fr_FR: Helvétique

en: Hide Additional Information Tab
fr_FR: Masquer l'onglet Informations supplémentaires

en: Hide categories empty product - Top Filter Categories
fr_FR: Masquer les catégories de produits vides - Top Filtrer les catégories

en: Hide decimal price
fr_FR: Masquer le prix décimal

en: Hide empty
fr_FR: Cacher vide

en: Hide empty categories
fr_FR: Masquer les catégories vides

en: Hide empty price ranges
fr_FR: Masquer les fourchettes de prix vides

en: Hide First Section ?
fr_FR: Masquer la première section ?

en: Hide in Mobile (width site small less 640px OR Mobile Layout)
fr_FR: Cacher dans Mobile (site de petite largeur moins 640px OU Disposition Mobile)

en: Home
fr_FR: Maison

en: Hover Product Effect
fr_FR: Effet de survol du produit

en: Hover Zoom Image
fr_FR: Zoom sur l'image

en: Howdy! Upload your WordPress eXtended RSS (WXR) file and we&#8217;ll import the posts, pages, comments, custom fields, categories, and tags into this site.
fr_FR: Salut! Téléchargez votre fichier WordPress eXtended RSS (WXR) et nous importerons les publications, les pages, les commentaires, les champs personnalisés, les catégories et les balises sur ce site.

en: Hurry up! Sale end in:
fr_FR: Dépêche-toi! Fin de la vente dans :

en: I'm shopping for ...
fr_FR: Je fais des courses pour...

en: Icon Add To Cart in Grid
fr_FR: Icône Ajouter au panier dans la grille

en: Icon Mini Cart in Header
fr_FR: Icône Mini panier dans l'en-tête

en: If a new user is created by WordPress, a new password will be randomly generated and the new user&#8217;s role will be set as %s. Manually changing the new user&#8217;s details will be necessary.
fr_FR: Si un nouvel utilisateur est créé par WordPress, un nouveau mot de passe sera généré aléatoirement et le rôle du nouvel utilisateur sera défini comme %s. Il sera nécessaire de modifier manuellement les détails du nouvel utilisateur.

en: If Turn on, the live search Ajax feature will be lost
fr_FR: Si Activer, la fonction de recherche en direct Ajax sera perdue

en: If you have a coupon code, please apply it below.
fr_FR: Si vous avez un code promo, veuillez l'appliquer ci-dessous.

en: If you wish to style particular content element differently, then use this field to add a class name and then refer to it in your css file.
fr_FR: Si vous souhaitez styliser différemment un élément de contenu particulier, utilisez ce champ pour ajouter un nom de classe, puis faites-y référence dans votre fichier css.

en: Ignore on Mobile
fr_FR: Ignorer sur mobile

en: Image URL
fr_FR: URL de l'image

en: Images Columns
fr_FR: Images Colonnes

en: Images Style
fr_FR: Style d'image

en: Import Attachments
fr_FR: Importer des pièces jointes

en: Import author:
fr_FR: Importer l'auteur :

en: Import Data (Media, Posts, Products, Categories...)
fr_FR: Importer des données (Médias, Articles, Produits, Catégories...)

en: Import Homes
fr_FR: Importer des maisons

en: Import Options
fr_FR: Options d'importation

en: Import Sliders
fr_FR: Importer des curseurs

en: Import Widgets Sidebars
fr_FR: Importer les barres latérales des widgets

en: Import WordPress
fr_FR: Importer WordPress

en: Imported!
fr_FR: Importé!

en: In Group Icons - Header
fr_FR: Dans les icônes de groupe - En-tête

en: In order to provide you a personalized shopping experience, our site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our
fr_FR: Afin de vous offrir une expérience d'achat personnalisée, notre site utilise des cookies. En continuant à utiliser ce site, vous acceptez notre

en: In Stock
fr_FR: En Stock

en: In stock
fr_FR: En stock

en: In Topbar - Header
fr_FR: Dans la barre supérieure - En-tête

en: Include FontAwesome 5 (Note: You only can use Free icons)
fr_FR: Inclure FontAwesome 5 (Remarque : vous ne pouvez utiliser que des icônes gratuites)

en: Include Theme Version when call css files
fr_FR: Inclure la version du thème lors de l'appel de fichiers CSS

en: Include Theme Version when call js files
fr_FR: Inclure la version du thème lors de l'appel de fichiers js

en: Infinite - Only using for Ajax
fr_FR: Infini - Uniquement utilisé pour Ajax

en: Infinite Slide
fr_FR: Toboggan infini

en: Infinite Slide In Quickview
fr_FR: Glissière infinie dans Quickview

en: Infomations Columns
fr_FR: Colonnes d'informations

en: Inputs Radius
fr_FR: Rayon des entrées

en: Install
fr_FR: Installer

note: %2$s: plugin name in screen reader markup
en: Install %2$s
fr_FR: Installer %2$s

en: Install Elessi Theme - Child
fr_FR: Installer le thème Elessi - Enfant

en: Install Plugins
fr_FR: Installer des plugins

en: Install Required Plugins
fr_FR: Installer les Plugins Requis

en: Installed But Not Activated
fr_FR: Installé mais pas activé

en: Installed version:
fr_FR: Version installée :

note: 1: plugin name, 2: action number 3: total number of actions.
en: Installing and Activating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
fr_FR: Installation et activation du plug-in %1$s (%2$d/%3$d)

en: Installing Plugin
fr_FR: Installation du plug-in

note: 1: plugin name, 2: action number 3: total number of actions.
en: Installing Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
fr_FR: Installation du plug-in %1$s (%2$d/%3$d)

note: %s: plugin name.
en: Installing Plugin: %s
fr_FR: Installation du plug-in : %s

en: Invalid file type
fr_FR: type de fichier invalide

en: Isotope Layout Mode
fr_FR: Mode de disposition des isotopes

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
fr_FR: Il semble que nous ne trouvions pas ce que vous cherchez. Peut-être que la recherche peut aider.

en: Items
fr_FR: Articles

en: items
fr_FR: articles

en: Languages Switcher - Requires WPML
fr_FR: Sélecteur de langues - Nécessite WPML

en: Large
fr_FR: Grand

en: Large Spacing
fr_FR: Grand espacement

en: Last Backup :
fr_FR: Dernière sauvegarde :

en: Latest
fr_FR: Dernier

en: Latin Extended
fr_FR: Latin étendu

en: Layout
fr_FR: Mise en page

en: Layout Single or Double rows.
fr_FR: Disposition en rangées simples ou doubles.

en: Layout Style
fr_FR: Style de mise en page

note: %s is product title
en: Leave a Reply to %s
fr_FR: Laisser une réponse aux %s

en: Left
fr_FR: Gauche

en: Left Sidebar
fr_FR: Barre latérale de gauche

en: Left Sidebar - Classic
fr_FR: Barre latérale gauche - Classique

en: Left Sidebar - Off-canvas
fr_FR: Barre latérale gauche - Hors-toile

en: Left To Right
fr_FR: De gauche à droite

en: Less -
fr_FR: Moins -

en: Let's choose the homepage layout that you want to use on your website and click on the Start Import button.
fr_FR: Choisissons la mise en page de la page d'accueil que vous souhaitez utiliser sur votre site Web et cliquez sur le bouton Démarrer l'importation.

en: Let's Compare!
fr_FR: Comparons!

en: Let's install some essential WordPress plugins to set up your site.
fr_FR: Installons quelques plugins WordPress essentiels pour configurer votre site.

en: Light
fr_FR: Lumière

en: Light Mode
fr_FR: Mode lumière

en: Lightbox Image When click
fr_FR: Image lightbox Lorsque vous cliquez

en: Limit Posts
fr_FR: Limiter les publications

en: Limit Products Per Page
fr_FR: Limiter les produits par page

en: Limit widgets to show more. (Input "All" will be show all widgets)
fr_FR: Limitez les widgets pour en afficher plus. (L'entrée "Tous" affichera tous les widgets)

en: Limited
fr_FR: Limité

en: Link URL (optional)
fr_FR: URL du lien (facultatif)

en: Links
fr_FR: Liens

en: List
fr_FR: Liste

en: List Files JS Delay
fr_FR: Lister les fichiers JS Delay

en: List View Mode
fr_FR: Mode d'affichage de liste

en: Live Search Ajax Products
fr_FR: Recherche en direct des produits Ajax

en: Live Search Layout - (Header type 1, 2, 5, 7)
fr_FR: Disposition de recherche en direct - (type d'en-tête 1, 2, 5, 7)

en: Load Css Canvas
fr_FR: Charger le canevas CSS

en: Load Css Mobile Menu
fr_FR: Charger le menu mobile CSS

en: Load More - Only using for Ajax
fr_FR: Charger plus - Uniquement en utilisant pour Ajax

en: LOAD MORE ...
fr_FR: CHARGER PLUS ...

en: Login
fr_FR: Connexion

en: Login / Register
fr_FR: Connexion/Inscription

en: Login/Register
fr_FR: Connexion/Inscription

en: Login/Register by Ajax form
fr_FR: Connexion/Inscription par formulaire Ajax

en: Logo and Favicon
fr_FR: Logo et favicon

en: Logo Options
fr_FR: Options de logo

en: Lost your password?
fr_FR: Mot de passe perdu?

en: Lost?
fr_FR: Perdu?

en: Main Image
fr_FR: Image principale

en: Main Menu
fr_FR: Menu principal

en: Main Menu > Vertical Menu
fr_FR: Menu principal > Menu vertical

en: Main Menu Background Color
fr_FR: Couleur de fond du menu principal

en: Main Menu Background Color - Sticky
fr_FR: Couleur d'arrière-plan du menu principal - Collant

en: Main Menu Text Color
fr_FR: Couleur du texte du menu principal

en: Main Menu Text Color - Sticky
fr_FR: Couleur du texte du menu principal - Collant

en: Main navigation
fr_FR: Navigation principale

en: Manage Your Items List
fr_FR: Gérez votre liste d'articles

en: Masonry
fr_FR: Maçonnerie

en: Masonry Isotope
fr_FR: Isotope de maçonnerie

en: Masonry Isotope - Grid - Blog style
fr_FR: Maçonnerie Isotope - Grille - Blog style

en: Max Depth Level - Top Filter Categories
fr_FR: Niveau de profondeur maximum - Catégories de filtres supérieures

en: Max files Comments Images upload
fr_FR: Max fichiers Commentaires Téléchargement d'images

en: max files:
fr_FR: fichiers max :

en: Max Height - Logo
fr_FR: Hauteur maximale - Logo

en: Max Height - Sticky Logo
fr_FR: Hauteur maximale - Logo collant

en: Max Height Logo - Mobile
fr_FR: Logo de hauteur maximale - Mobile

en: Max price
fr_FR: Prix ​​maximum

en: Max price ranges
fr_FR: Fourchettes de prix maximales

en: Max products compare
fr_FR: Max produits comparer

en: Max size allowed: %s kB
fr_FR: Taille maximale autorisée : %s kb

en: Max Size Comments Images upload (kb)
fr_FR: Taille max Commentaires Téléchargement d'images (kb)

en: max size:
fr_FR: taille max:

en: Maximum number of files allowed is: %s file(s)
fr_FR: Le nombre maximum de fichiers autorisés est : %s fichier(s)

en: Medium
fr_FR: Moyen

en: Medium Spacing
fr_FR: Espacement moyen

en: Menu Font Size (Desktop and Tablet)
fr_FR: Taille de la police du menu (ordinateur de bureau et tablette)

en: Menu item skipped due to invalid menu slug: %s
fr_FR: Élément de menu ignoré en raison d'un slug de menu non valide : %s

en: Menu item skipped due to missing menu slug
fr_FR: Élément de menu ignoré en raison d'un slug de menu manquant

en: Menu Options
fr_FR: Options de menu

en: Meta Info - Blog Style
fr_FR: Méta-infos - Style de blog

en: Meta Infomations Position
fr_FR: Position des méta-informations

en: Method
fr_FR: Méthode

en: Min price
fr_FR: Prix ​​mini

en: Mini Cart - Coupon
fr_FR: Mini chariot - Coupon

en: Mini Cart - Note
fr_FR: Mini chariot - Note

en: Mini Cart - Shipping
fr_FR: Mini chariot - Expédition

en: Mini Cart - You may be interested in…
fr_FR: Mini chariot - Vous pourriez être intéressé par…

en: Minify Fonts Icons
fr_FR: Réduire les icônes des polices

en: Minimum required version:
fr_FR: Version minimale requise :

en: Mobile Bottom Bar
fr_FR: Barre inférieure mobile

en: Mobile Bottom Bar Content
fr_FR: Contenu de la barre inférieure mobile

en: Mobile Bottom Bar Options
fr_FR: Options de la barre inférieure mobile

en: Mobile Columns
fr_FR: Colonnes mobiles

en: Mobile Layout
fr_FR: Disposition mobile

en: Mobile Layout Mode
fr_FR: Mode de mise en page mobile

en: Mobile Logo
fr_FR: Logo mobile

en: Mobile Logo Options
fr_FR: Options de logo mobile

en: Mobile Menu Layout
fr_FR: Disposition du menu mobile

en: Modern
fr_FR: Moderne

en: Modern - No Header, No Footer
fr_FR: Moderne - Pas d'en-tête, pas de pied de page

en: Monthly Archives: %s
fr_FR: Archives mensuelles : %s

en: More +
fr_FR: Plus +

en: More Results
fr_FR: Plus de résultats

en: Move To Top
fr_FR: Déplacer vers le haut

en: My Account
fr_FR: Mon compte

en: My Cart
fr_FR: Mon panier

en: Name
fr_FR: Nom

en: Nasa - Filter Product by Price (slide)
fr_FR: Nasa - Filtrer le produit par prix (diapositive)

en: Nasa compare products Extends Yith Plugin Compare
fr_FR: La Nasa compare les produits Extends Yith Plugin Compare

en: Nasa Core
fr_FR: Cœur de la Nasa

en: Nasa widget displays recent posts
fr_FR: Le widget Nasa affiche les publications récentes

note: Author of the theme
en: NasaTheme
fr_FR: ThèmeNasa

en: NasaTheme Wishlist Feature
fr_FR: Liste de souhaits NasaTheme

en: Never expire
fr_FR: N'expire jamais

en: Newer Comments &rarr;
fr_FR: Nouveaux commentaires &rarr;

en: Newsletter
fr_FR: Bulletin

en: Newsletter Popup
fr_FR: Infolettre contextuelle

en: NEXT
fr_FR: SUIVANT

en: Next &rarr;
fr_FR: Suivant &rarr;

en: Next - Previous Product
fr_FR: Suivant - Produit précédent

en: Next <span class="fa fa-caret-right"></span>
fr_FR: Suivant <span class="fa fa-caret-right"></span>

en: Next <span class="meta-nav">&rarr;</span>
fr_FR: Suivant <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: No
fr_FR: Non

note: 1: plugin name.
en: No action taken. Plugin %1$s was already active.
fr_FR: Pas d'action prise. Le plug-in %1$s était déjà actif.

en: No backups yet.
fr_FR: Pas encore de sauvegardes.

en: No Effect
fr_FR: Aucun effet

en: No plugins are available to be activated at this time.
fr_FR: Aucun plugin n'est disponible pour être activé pour le moment.

en: No plugins are available to be installed at this time.
fr_FR: Aucun plug-in n'est disponible pour être installé pour le moment.

en: No plugins are available to be updated at this time.
fr_FR: Aucun plugin n'est disponible pour être mis à jour pour le moment.

en: No plugins to install, update or activate.
fr_FR: Aucun plugin à installer, mettre à jour ou activer.

en: No plugins were selected to be activated. No action taken.
fr_FR: Aucun plugin n'a été sélectionné pour être activé. Pas d'action prise.

en: No plugins were selected to be installed. No action taken.
fr_FR: Aucun plugin n'a été sélectionné pour être installé. Pas d'action prise.

en: No plugins were selected to be updated. No action taken.
fr_FR: Aucun plugin n'a été sélectionné pour être mis à jour. Pas d'action prise.

en: No product added to compare !
fr_FR: Aucun produit ajouté pour comparer !

en: No product categories exist.
fr_FR: Aucune catégorie de produits n'existe.

en: No products in the cart.
fr_FR: Aucun produit dans le chariot.

en: No products in the wishlist.
fr_FR: Aucun produit dans la liste de souhaits.

en: No products were found matching your selection.
fr_FR: Aucun produit n'a été trouvé correspondant à votre sélection.

en: No products were found of this vendor!
fr_FR: Aucun produit n'a été trouvé pour ce fournisseur !

en: No shipping method has been selected. Please double check your address, or contact us if you need any help.
fr_FR: Aucune méthode d'expédition n'a été sélectionnée. Veuillez vérifier votre adresse ou nous contacter si vous avez besoin d'aide.

note: $s shipping destination.
en: No shipping options were found for %s.
fr_FR: Aucune option d'expédition n'a été trouvée pour %s.

en: No Sidebar
fr_FR: Pas de barre latérale

en: No Sidebar (Centered)
fr_FR: Pas de barre latérale (centrée)

en: No vendor found!
fr_FR: Aucun fournisseur trouvé !

en: None
fr_FR: Aucun

en: Not a member?
fr_FR: Pas un membre?

en: Not Found Products
fr_FR: Produits introuvables

en: Not found!
fr_FR: Pas trouvé!

en: Not Installed
fr_FR: Pas installé

en: Not only is layout responsive, but also the theme uses the device detect technology to switch the web layout compatible on each type of user device
fr_FR: Non seulement la mise en page est réactive, mais le thème utilise également la technologie de détection de périphérique pour rendre la mise en page Web compatible sur chaque type d'appareil utilisateur.

en: Not Set
fr_FR: Pas encore défini

en: Not Show
fr_FR: Ne pas montrer

en: Not that bad
fr_FR: Pas si mal

en: Not use Mobile App - Simulator
fr_FR: Ne pas utiliser l'application mobile - Simulateur

en: Note: Consider disabling this feature if you are using a third-party plugin developed for the Add to Cart feature in the Single Product Page!
fr_FR: Remarque : pensez à désactiver cette fonctionnalité si vous utilisez un plug-in tiers développé pour la fonctionnalité Ajouter au panier dans la page produit unique !

en: Note: don't using for Sidebar Off-canvas and Toggle Sidebar Classic
fr_FR: Remarque : ne pas utiliser pour Sidebar Off-canvas et Toggle Sidebar Classic

en: Note: Images at demo are not included in the download package and they are replaced with placeholders in demo data.
fr_FR: Remarque : Les images de la démo ne sont pas incluses dans le package de téléchargement et elles sont remplacées par des espaces réservés dans les données de démonstration.

en: Note: The Hover Zoom Image Will be Turned Off!!!
fr_FR: Remarque : l'image de zoom de survol sera désactivée !!!

en: Nothing Found
fr_FR: Rien n'a été trouvé

en: Number for related blog
fr_FR: Numéro du blog associé

en: Number for related products
fr_FR: Numéro pour les produits connexes

en: Number of posts to show:
fr_FR: Nombre de publications à afficher :

en: Number Show Quickview Thumbnail
fr_FR: Numéro Afficher la miniature de la vue rapide

en: Number Tags
fr_FR: Balises numérotées

en: Off
fr_FR: Désactivé

en: Off-Canvas
fr_FR: Hors toile

en: On
fr_FR: Sur

en: On All Pages
fr_FR: Sur toutes les pages

en: On Archive Product Pages
fr_FR: Sur les pages de produits archivés

en: On Backorders
fr_FR: Sur les commandes en attente

en: On Sale
fr_FR: En soldes

en: Only %s item(s) left in stock.
fr_FR: Seulement %s article(s) en stock.

en: Only Display 1 Time
fr_FR: Afficher seulement 1 fois

en: Only effective for style 1, style 2(Images style : slide images), style 6 and style 7
fr_FR: Efficace uniquement pour le style 1, le style 2 (style Images : images de diapositives), le style 6 et le style 7

en: Only format accepted: JPG, JPEG, BMP, PNG or GIF
fr_FR: Seul format accepté : JPG, JPEG, BMP, PNG ou GIF

en: Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
fr_FR: Seuls les clients connectés qui ont acheté ce produit peuvent laisser un avis.

en: Only Show Buttons
fr_FR: Afficher uniquement les boutons

en: Only show children of the current category
fr_FR: Afficher uniquement les enfants de la catégorie actuelle

en: Only Show one Shipping Method in Cart Page
fr_FR: Afficher une seule méthode d'expédition dans la page du panier

en: Only show title product on one line if it is too long.
fr_FR: N'afficher le titre du produit que sur une seule ligne s'il est trop long.

en: Only use for Accordion.
fr_FR: Utiliser uniquement pour l'accordéon.

en: Only use for Visual Composer Template.
fr_FR: Utiliser uniquement pour le modèle Visual Composer.

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
fr_FR: Oops! Cette page est introuvable.

en: Open
fr_FR: Ouvrir

en: Open Cart Sidebar
fr_FR: Ouvrir la barre latérale du panier

en: Opp! please try to install the plugins here
fr_FR: Opp ! veuillez essayer d'installer les plugins ici

en: Optimize Yith Wishlist HTML
fr_FR: Optimiser Yith Liste d'envies HTML

en: Option 2 Columns
fr_FR: Option 2 Colonnes

en: Option 6 Columns
fr_FR: Option 6 colonnes

en: Options Reset
fr_FR: Options Réinitialiser

en: Options Updated
fr_FR: Options mises à jour

en: OR
fr_FR: OU

en: or assign posts to an existing user:
fr_FR: ou attribuer des publications à un utilisateur existant :

en: or create new user with login name:
fr_FR: ou créez un nouvel utilisateur avec le nom de connexion :

en: Or login with
fr_FR: Ou connectez-vous avec

en: Order by
fr_FR: Commandé par

en: Order by - Top Filter Categories
fr_FR: Trier par - Top Filtrer les catégories

en: Order Complete
fr_FR: Commande terminée

en: Order Number
fr_FR: Numéro de commande

en: Ordering Mobile Menu
fr_FR: Commander le menu mobile

en: Out of stock
fr_FR: Rupture de stock

en: Overall
fr_FR: Global

en: Overflows: + 0.5 items
fr_FR: Débordements : + 0.5 éléments

en: Page view compare products
fr_FR: Affichage de la page comparer les produits

en: Pages:
fr_FR: Pages :

en: Pagination Layout
fr_FR: Mise en page de la pagination

en: Palatino
fr_FR: Palatin

en: Password
fr_FR: Mot de passe

en: Password is required.
fr_FR: Mot de passe requis.

en: Pay
fr_FR: Payer

en: PAYMENT
fr_FR: PAIEMENT

en: Payment Method
fr_FR: Mode de paiement

en: Payment Methods
fr_FR: Méthodes de payement

en: Pe7s icons
fr_FR: Icônes Pe7s

en: Perfect
fr_FR: Parfait

en: Phone
fr_FR: Téléphone

en: Phone incorrect format.
fr_FR: Téléphone au format incorrect.

en: Pictures
fr_FR: Des photos

en: Pictures (max size: %s kB, max files: %s)
fr_FR: Images (taille max : %s kB, fichiers max : %s)

en: Pingback:
fr_FR: Ping :

en: Play Video
fr_FR: Lire la vidéo

en: Please click on the item you want to add to your site to do the Homepage.
fr_FR: Veuillez cliquer sur l'élément que vous souhaitez ajouter à votre site pour faire la page d'accueil.

en: Please contact the administrator of this site for help.
fr_FR: Veuillez contacter l'administrateur de ce site pour obtenir de l'aide.

en: Please contact the plugin provider and ask them to package their plugin according to the WordPress guidelines.
fr_FR: Veuillez contacter le fournisseur du plugin et lui demander de conditionner son plugin conformément aux directives de WordPress.

en: Please create Static Blocks (or Custom Block of Elementor Header & Footer Builder) and select here.
fr_FR: Veuillez créer des blocs statiques (ou un bloc personnalisé du générateur d'en-tête et de pied de page Elementor) et sélectionner ici.

en: Please enter an address to continue.
fr_FR: Veuillez entrer une adresse pour continuer.

en: Please Install Yith Plugin Compare
fr_FR: Veuillez installer Yith Plugin Comparer

en: Please select some product options before adding this product to your cart.
fr_FR: Veuillez sélectionner certaines options de produit avant d'ajouter ce produit à votre panier.

en: Please waiting in a few minutes, The process is running...
fr_FR: Veuillez patienter dans quelques minutes, Le processus est en cours...

en: Please, Install Yith Plugin Compare!
fr_FR: S'il vous plaît, installez Yith Plugin Compare!

en: Plugin
fr_FR: Brancher

[ctx: plugin A *and* plugin B]
en: and
fr_FR:  et

en: Plugin activated successfully.
fr_FR: Plugin activé avec succès.

en: Plugin activation failed.
fr_FR: L'activation du plug-in a échoué.

note: 1: plugin name.
en: Plugin not activated. A higher version of %s is needed for this theme. Please update the plugin.
fr_FR: Plugin non activé. Une version supérieure de %s est nécessaire pour ce thème. Veuillez mettre à jour le plug-in.

[ctx: plugins]
note: 1: number of plugins.
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[0]:  Tous <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[1]: Tous <span class="count">(%s)</span>

en: Popular Keywords
fr_FR: Mots-clés populaires

en: Popular Searches:
fr_FR: Recherches populaires:

en: Popularity
fr_FR: Popularité

en: Popup Background
fr_FR: Arrière-plan contextuel

en: Popup Background Color
fr_FR: Couleur d'arrière-plan des fenêtres contextuelles

en: Popup Classical - Not use with Mobile App Simulation
fr_FR: Popup Classical - Ne pas utiliser avec la simulation d'application mobile

en: Popup Content
fr_FR: Contenu contextuel

en: Popup Height
fr_FR: Hauteur de la fenêtre contextuelle

en: Popup Width
fr_FR: Largeur de la fenêtre contextuelle

en: Popup Your Order v1 - Not use with Mobile App Simulation
fr_FR: Popup Your Order v1 - Ne pas utiliser avec la simulation d'application mobile

en: Popup Your Order v2 - Not use with Mobile App Simulation
fr_FR: Popup Your Order v2 - Ne pas utiliser avec la simulation d'application mobile

en: Portfolio
fr_FR: Portefeuille

en: Portfolio Columns
fr_FR: Colonnes du portefeuille

en: Portfolio Comments
fr_FR: Commentaires sur le portefeuille

en: Portfolio Count
fr_FR: Nombre de portefeuilles

en: Portfolio Lightbox
fr_FR: Visionneuse de portefeuille

en: Position Account Icon
fr_FR: Icône de compte de poste

en: Position filter categories
fr_FR: Positionner les catégories de filtre

en: Posts
fr_FR: Des postes

en: Pre-Packaged
fr_FR: Pré-emballé

en: Preload Fonts Icons
fr_FR: Précharger les icônes des polices

en: PREVIOUS
fr_FR: PRÉCÉDENT

en: Price
fr_FR: Prix

en: Price Color
fr_FR: Couleur du prix

en: Price font
fr_FR: Police du prix

en: Price range size
fr_FR: Taille de la fourchette de prix

en: Price:
fr_FR: Prix:

en: Price: Ascending
fr_FR: Prix ​​: Croissant

en: Price: Descending
fr_FR: Prix ​​: Décroissant

en: Primary Color
fr_FR: Couleur primaire

en: Proceed to checkout
fr_FR: Passer à la caisse

en: Product
fr_FR: Produit

en: Product added to cart successfully!
fr_FR: Produit ajouté au panier avec succès !

en: Product added to compare !
fr_FR: Produit ajouté pour comparer !

en: Product added to wishlist successfully!
fr_FR: Produit ajouté à la liste de souhaits avec succès !

en: Product already exists in Compare list !
fr_FR: Le produit existe déjà dans la liste de comparaison !

en: Product Brands
fr_FR: Marques de produits

en: Product Card Styles
fr_FR: Styles de fiche produit

en: Product Categories
fr_FR: catégories de produits

en: Product Description Wrapper - Apply with Tabs Classic
fr_FR: Description du produit Wrapper - Appliquer avec des onglets Classic

en: Product Global Options
fr_FR: Options globales du produit

en: Product not already exists in Compare list !
fr_FR: Le produit n'existe pas déjà dans la liste de comparaison !

en: Product quantity
fr_FR: La quantité de produit

en: Product quantity updated successfully!
fr_FR: Quantité de produit mise à jour avec succès !

en: Product removed from wishlist successfully!
fr_FR: Produit supprimé de la liste de souhaits avec succès !

en: Product Sidebar
fr_FR: Barre latérale du produit

en: Product Sidebar Position
fr_FR: Position de la barre latérale du produit

en: Product Spacing
fr_FR: Espacement des produits

en: Product successfully removed!
fr_FR: Produit supprimé avec succès !

en: Product title
fr_FR: Titre du produit

en: Products
fr_FR: Des produits

en: Project Category
fr_FR: Catégorie de projet

en: Project Name
fr_FR: Nom du Projet

en: Promotion Gifts
fr_FR: Cadeaux promotionnels

en: Promotion News
fr_FR: Nouvelles promotionnelles

en: Public Coupons - Mini Cart (one per line)
fr_FR: Coupons publics - Mini panier (un par ligne)

en: Published <span class="entry-date"><time class="entry-date" datetime="%1$s">%2$s</time></span> at <a href="%3$s" title="Link to full-size image">%4$s &times; %5$s</a> in <a href="%6$s" title="Return to %7$s" rel="gallery">%8$s</a>
fr_FR: Publié <span class="entry-date"><time class="entry-date" datetime="%1$s">%2$s</time></span> en <a href="%3$s" title="Lien vers l'image en taille réelle">%4$s &times; %5$s</a> in <a href="%6$s" title="Retourner à %7$s" rel="Galerie">%8$s</a>

en: Quantity
fr_FR: Quantité

en: Quantity Input - Checkout Page
fr_FR: Saisie de quantité - Page de paiement

en: Quantity Input - Off-Canvas Cart
fr_FR: Saisie de quantité - Panier hors toile

en: Query type
fr_FR: Type de requête

en: Quick View
fr_FR: Aperçu rapide

en: Quickview Layout
fr_FR: Disposition de la vue rapide

en: Quotes
fr_FR: Devis

en: Rate&hellip;
fr_FR: Taux&hellip;

en: Rated %s out of 5
fr_FR: Noté %s sur 5

en: Reach Free Shipping Effect - WooCommerce Advanced Free Shipping
fr_FR: Atteindre l'effet de livraison gratuite - WooCommerce Advanced Free Shipping

en: Read more
fr_FR: En savoir plus

en: Readmore
fr_FR: En savoir plus

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
fr_FR: Prêt à publier votre premier poste? <a href="%1$s">Commencez ici.</a>

en: Recent Posts
fr_FR: Messages récents

en: Recent Projects
fr_FR: Les projets récents

en: Recent Works
fr_FR: Travaux récents

en: Recommend Turn Off to use Builder Mode
fr_FR: Recommander de désactiver pour utiliser le mode constructeur

en: Recommended
fr_FR: Recommandé

en: Related
fr_FR: En rapport

en: Related Products
fr_FR: Produits connexes

en: Reload
fr_FR: Recharger

en: Remember
fr_FR: Se souvenir

en: Remember me
fr_FR: Souviens-toi de moi

en: Remote file is incorrect size
fr_FR: Le fichier distant n'a pas la bonne taille

en: Remote file is too large, limit is %s
fr_FR: Le fichier distant est trop volumineux, la limite est %s

en: Remote server did not respond
fr_FR: Le serveur distant n'a pas répondu

en: Remote server returned error response %1$d %2$s
fr_FR: Le serveur distant a renvoyé une réponse d'erreur %1$d %2$s

en: Remove
fr_FR: Retirer

note: %s is the product name
en: Remove %s from cart
fr_FR: Supprimer %s du panier

en: Remove this product
fr_FR: Supprimer ce produit

en: Removed all products from compare !
fr_FR: Suppression de tous les produits du comparateur !

en: Removed product from compare !
fr_FR: Produit retiré du comparateur !

en: Require ZIP file.
fr_FR: Nécessite un fichier ZIP.

en: Required
fr_FR: Requis

en: Required Update not Available
fr_FR: Mise à jour requise non disponible

en: Requires Update
fr_FR: Nécessite une mise à jour

en: Reset
fr_FR: Réinitialiser

en: Reset WordPress plugin
fr_FR: Réinitialiser le plugin WordPress

en: Results Ajax Search (Limit Products)
fr_FR: Résultats Recherche Ajax (Limiter les produits)

en: Results info in top
fr_FR: Infos sur les résultats en haut

en: Retina Logo
fr_FR: Logo rétine

en: RETURN TO CART
fr_FR: RETOUR AU PANIER

en: Return to Cart
fr_FR: Retourner au panier

en: RETURN TO INFORMATION
fr_FR: RETOUR AUX INFORMATIONS

en: Return to Previous Page
fr_FR: Retourner à la page précédente

en: Return to Required Plugins Installer
fr_FR: Retourner à l'installateur de plugins requis

en: RETURN TO SHOP
fr_FR: RETOUR A LA BOUTIQUE

en: Return to the Dashboard
fr_FR: Retour au tableau de bord

en: Review Product By Images
fr_FR: Examiner le produit par images

en: Review Product by Images
fr_FR: Examiner le produit par images

en: Review Your Order
fr_FR: Vérifiez votre commande

en: Reviews
fr_FR: Commentaires

en: Revolution Slider
fr_FR: Curseur de révolution

en: Right
fr_FR: Droite

en: Right Sidebar
fr_FR: Barre latérale droite

en: Right Sidebar - Classic
fr_FR: Barre latérale droite - Classique

en: Right Sidebar - Off-canvas
fr_FR: Barre latérale droite - Hors-toile

en: Right To Left
fr_FR: De droite à gauche

en: RTL - Banner font
fr_FR: RTL - Police de la bannière

en: RTL - Heading fonts (H1, H2, H3, H4, H5, H6)
fr_FR: RTL - Polices d'en-tête (H1, H2, H3, H4, H5, H6)

en: RTL - Main navigation
fr_FR: RTL - Navigation principale

en: RTL - Price font
fr_FR: RTL - Police de prix

en: RTL - Select Custom Font
fr_FR: RTL - Sélectionner une police personnalisée

en: RTL - Text fonts (paragraphs, etc..)
fr_FR: RTL - Polices de texte (paragraphes, etc.)

en: Sale
fr_FR: Vente

en: Sale Badge Color
fr_FR: Couleur du badge de vente

en: Same as shipping address
fr_FR: Même que l'adresse d'expédition

en: Save
fr_FR: Sauvegarder

en: Save All Changes
fr_FR: Enregistrer toutes les modifications

en: Scroll Images
fr_FR: Faire défiler les images

en: Search
fr_FR: Recherche

en: search
fr_FR: recherche

en: Search Anything After Submit
fr_FR: Rechercher n'importe quoi après avoir soumis

en: Search Bar Effect
fr_FR: Effet de la barre de recherche

en: Search here
fr_FR: Cherche ici

en: Search icon
fr_FR: Icône de recherche

en: Search Options
fr_FR: Options de recherche

en: Search Results for: %s
fr_FR: Résultats de la recherche pour : %s

en: Search..
fr_FR: Recherche..

en: See
fr_FR: Voir

en: Seems like an error has occured. Please double check the imported data. If incorrect, please use %s and try again
fr_FR: Il semble qu'une erreur se soit produite. Veuillez vérifier les données importées. Si incorrect, veuillez utiliser %s et réessayer

en: Select
fr_FR: Sélectionner

en: SELECT ALL HOMEPAGES
fr_FR: SÉLECTIONNER TOUTES LES PAGES D'ACCUEIL

en: Select an available coupon
fr_FR: Sélectionnez un coupon disponible

en: Select category
fr_FR: Choisir une catégorie

en: Select Contact Form
fr_FR: Sélectionnez Formulaire de contact

en: Select Custom Font
fr_FR: Sélectionnez une police personnalisée

en: Select Options
fr_FR: Sélectionnez les options

en: Select Options button to Quickview
fr_FR: Sélectionnez le bouton Options pour afficher rapidement

en: Select page view compare
fr_FR: Sélectionner la vue de la page comparer

en: Select page view Portfolio
fr_FR: Sélectionnez la vue de la page

en: Select the address that matches your card or payment method.
fr_FR: Sélectionnez l'adresse qui correspond à votre carte ou à votre mode de paiement.

en: Select the Contact Form
fr_FR: Sélectionnez le formulaire de contact

en: Select the Footer Elementor
fr_FR: Sélectionnez l'élément de pied de page

en: Select the Footer Type
fr_FR: Sélectionnez le type de pied de page

en: Select the Header Builder
fr_FR: Sélectionnez le générateur d'en-tête

en: Select the Header Elementor
fr_FR: Sélectionnez l'élément d'en-tête

en: Setup Theme Options
fr_FR: Options de thème de configuration

en: SETUP YOUR ACCOUNT
fr_FR: CONFIGUREZ VOTRE COMPTE

en: Share icons
fr_FR: Partager des icônes

en: Ship to
fr_FR: Envoyez à

en: SHIPPING
fr_FR: EXPÉDITION

en: Shipping
fr_FR: Expédition

en: Shipping address
fr_FR: Adresse de livraison

en: Shipping costs are calculated during checkout.
fr_FR: Les frais de port sont calculés lors du paiement.

en: Shipping Methods
fr_FR: Méthodes de livraison

en: Shipping options will be updated during checkout.
fr_FR: Les options d'expédition seront mises à jour lors du paiement.

note: $s shipping destination.
en: Shipping to %s.
fr_FR: Expédition à %s.

en: Shop
fr_FR: Boutique

en: Shop order
fr_FR: Commande en boutique

en: Shop Sidebar
fr_FR: Barre latérale de la boutique

en: Shop Sidebar Layout
fr_FR: Disposition de la barre latérale de la boutique

en: Shopping Cart
fr_FR: Panier

en: Short description (Only use for Blog Grid layout)
fr_FR: Brève description (à utiliser uniquement pour la mise en page de la grille de blog)

en: Show
fr_FR: Montrer

en: Show as Accordion
fr_FR: Afficher en accordéon

en: Show default numbers items
fr_FR: Afficher les éléments de nombres par défaut

en: Show hierarchy
fr_FR: Afficher la hiérarchie

en: Show items (0 ~ All)
fr_FR: Afficher les éléments (0 ~ Tous)

en: Show less
fr_FR: Montrer moins

en: Show Mini Account
fr_FR: Afficher le mini-compte

en: Show Mini Cart
fr_FR: Afficher le mini-chariot

en: Show Mini Compare
fr_FR: Afficher la mini-comparaison

en: Show Mini Wishlist
fr_FR: Afficher la mini liste de souhaits

en: Show more ...
fr_FR: Montre plus ...

en: Show Multi
fr_FR: Afficher plusieurs

en: Show Notice
fr_FR: Afficher l'avis

en: Show product counts
fr_FR: Afficher le nombre de produits

en: Show Title In Line
fr_FR: Afficher le titre en ligne

en: Shows a custom attribute in a widget which lets you narrow down the list of products when viewing product categories.
fr_FR: Affiche un attribut personnalisé dans un widget qui vous permet d'affiner la liste des produits lors de l'affichage des catégories de produits.

en: Shows a price filter slider in a widget which lets you narrow down the list of shown products when viewing product categories.
fr_FR: Affiche un curseur de filtre de prix dans un widget qui vous permet d'affiner la liste des produits affichés lors de l'affichage des catégories de produits.

en: Side
fr_FR: Côté

en: Sign in here
fr_FR: Se connecter ici

en: SIGN IN TO YOUR ACCOUNT
fr_FR: CONNECTEZ-VOUS À VOTRE COMPTE

en: Single Blog page
fr_FR: Page de blog unique

en: Single Layout
fr_FR: Mise en page unique

en: Single Page
fr_FR: Une seule page

en: Single Product Layout
fr_FR: Mise en page d'un seul produit

en: Single Product Options
fr_FR: Options de produit unique

en: Single Product Page
fr_FR: Page de produit unique

en: Single Row
fr_FR: Une rangée

en: Single Thumbnail
fr_FR: Vignette unique

en: Site Background Color - Boxed Layout
fr_FR: Couleur d'arrière-plan du site - Mise en page en boîte

en: Site Background Image - Boxed Layout
fr_FR: Image d'arrière-plan du site - Mise en page en boîte

en: Site Layout
fr_FR: Disposition du site

en: Skip Load - Files CSS
fr_FR: Ignorer le chargement - Fichiers CSS

en: Skip Load - Files CSS - Checkin it if you don't want your site call
fr_FR: Skip Load - Files CSS - Checkin si vous ne voulez pas que votre site s'appelle

en: SKU:
fr_FR: UGS :

en: Slide
fr_FR: Glisser

en: Slide Images
fr_FR: Images de diapositives

en: Slide Show
fr_FR: Diaporama

en: Slide Up-Down
fr_FR: Glisser de haut en bas

en: Small
fr_FR: Petit

en: Small Spacing
fr_FR: Petit espacement

en: Smash Balloon Instagram Feed
fr_FR: Flux Instagram Smash Balloon

en: Sold By:
fr_FR: Vendu par:

en: Sold Out
fr_FR: Solder

en: Solid
fr_FR: Solide

en: Something went wrong with the plugin API.
fr_FR: Une erreur s'est produite avec l'API du plugin.

en: Sorry but your import failed. Most likely, it cannot work with your webhost. You will have to ask your webhost to increase your PHP max_execution_time (or any other webserver timeout to at least 300 secs) and memory_limit (to at least 196M) temporarily.
fr_FR: Désolé mais votre importation a échoué. Très probablement, cela ne peut pas fonctionner avec votre hébergeur. Vous devrez demander à votre hébergeur d'augmenter temporairement votre PHP max_execution_time (ou tout autre délai d'attente du serveur Web à au moins 300 secondes) et memory_limit (à au moins 196 Mo).

en: Sorry there was a problem removing this coupon.
fr_FR: Désolé, un problème est survenu lors de la suppression de ce coupon.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
fr_FR: Désolé, mais rien ne correspond à vos termes de recherche. Veuillez réessayer avec d'autres mots-clés.

en: Sorry, but the page you are looking for is not found. Please, make sure you have typed the current URL.
fr_FR: Désolé, mais la page que vous recherchez est introuvable. S'il vous plaît, assurez-vous d'avoir tapé l'URL actuelle.

en: Sorry, Maybe product empty in stock.
fr_FR: Désolé, peut-être que le produit est vide en stock.

en: Sorry, no products matched your selection. Please choose a different combination.
fr_FR: Désolé, aucun produit ne correspond à votre sélection. Veuillez choisir une combinaison différente.

en: Sorry, Product is not existing.
fr_FR: Désolé, le produit n'existe pas.

en: Sorry, there has been an error.
fr_FR: Désolé, il y a eu une erreur.

en: Sorry, this product is unavailable. Please choose a different combination.
fr_FR: Désolé, ce produit n'est pas disponible. Veuillez choisir une combinaison différente.

en: Sorry. No results match your search.
fr_FR: Désolé. Aucun résultat ne correspond à votre recherche.

en: Sort by
fr_FR: Trier par

en: Spend %s more to reach <strong>FREE SHIPPING!</strong> <a class="continue-cart hide-in-cart-sidebar" href="%s" title="Continue Shopping">Continue Shopping</a>
fr_FR: Dépensez %s de plus pour bénéficier de la <strong>LIVRAISON GRATUITE !</strong> <a class="continue-cart hide-in-cart-sidebar" href="%s" title="Continue Shopping">Continuer vos achats</a>

en: START IMPORT SAMPLE DATA
fr_FR: DÉMARRER L'IMPORTATION DES DONNÉES D'ÉCHANTILLON

en: Start typing ...
fr_FR: Commencer à écrire ...

en: Status
fr_FR: Statut

en: Step 1: Install Plugins
fr_FR: Étape 1 : Installer les plugins

en: Step 2: Choose Homepage Layout
fr_FR: Étape 2 : Choisissez la mise en page de la page d'accueil

en: Step 3: Import Content
fr_FR: Étape 3 : Importer du contenu

en: Step Change
fr_FR: Changement d'étape

en: Sticky
fr_FR: Collant

en: Sticky Add To Cart
fr_FR: Tout Ajouter au panier

en: Sticky Add To Cart In Mobile
fr_FR: Collant Ajouter au panier dans le mobile

en: Sticky Buy Now - Desktop
fr_FR: Collant Acheter maintenant - Bureau

en: Sticky Logo
fr_FR: Logo Collant

en: Sticky Logo Options
fr_FR: Options de logo collant

en: Stock Progress Bar
fr_FR: Barre de progression des stocks

en: Store Closed
fr_FR: Magasin fermé

en: Store Header Template
fr_FR: Modèle d'en-tête de magasin

en: Store is Closed
fr_FR: Le magasin est fermé

en: Store is Open
fr_FR: Le magasin est ouvert

en: Store Open
fr_FR: Magasin ouvert

en: Store Sidebar Position
fr_FR: Position de la barre latérale du magasin

en: Style and Colors
fr_FR: Style et couleurs

en: Subcategories:
fr_FR: Sous-catégories :

en: Submit
fr_FR: Soumettre

en: Subtotal
fr_FR: Sous-total

en: Subtotal for Item - Off-Canvas Cart
fr_FR: Sous-total pour l'article - Panier hors toile

en: Subtotal&nbsp;&nbsp;&nbsp;
fr_FR: Sous-total&nbsp;&nbsp;&nbsp;

en: Success Color
fr_FR: Couleur du succès

en: Successfully added to your cart.
fr_FR: Ajouté avec succès à votre panier.

en: Suggested Keywords
fr_FR: Mots clés suggérés

en: Support Search By SKU
fr_FR: Rechercher par UGS

en: Support Upload ICO medias
fr_FR: Prise en charge du téléchargement de médias ICO

en: Support Upload SVG medias
fr_FR: Prise en charge du téléchargement de médias SVG

en: Sync
fr_FR: Synchroniser

en: Tab Global
fr_FR: Onglet global

en: Tablet Columns
fr_FR: Colonnes de tablette

en: Tabs Align
fr_FR: Alignement des onglets

en: Tabs Background color
fr_FR: Onglets Couleur de fond

en: Tabs Layouts
fr_FR: Disposition des onglets

en: Tabs text color
fr_FR: Couleur du texte des onglets

en: Tag Archives: %s
fr_FR: Archives de balises : %s

en: Tagged %1$s
fr_FR: Tagué %1$s

en: Tags
fr_FR: Mots clés

en: Tags info
fr_FR: Informations sur les balises

en: Tahoma, Geneva
fr_FR: Tahoma, Genève

en: Taxonomy:
fr_FR: Taxonomie :

en: Text Align
fr_FR: Alignement du texte

en: Text Color
fr_FR: Couleur du texte

en: Text fonts (paragraphs, etc..)
fr_FR: Polices de texte (paragraphes, etc.)

en: Text Promotion Color
fr_FR: Couleur de la promotion du texte

en: The Block beside Logo in Header Type 2
fr_FR: Le bloc à côté du logo dans l'en-tête de type 2

en: The Block beside Main menu in Header Type 4, 6
fr_FR: Le bloc à côté du menu principal dans le type d'en-tête 4, 6

en: The block editor from managing widgets
fr_FR: L'éditeur de blocs de gestion des widgets

en: The Block Under Header
fr_FR: Le bloc sous l'en-tête

en: The export file could not be found at <code>%s</code>. It is likely that this was caused by a permissions problem.
fr_FR: Le fichier d'exportation est introuvable à <code>%s</code>. Il est probable que cela soit dû à un problème d'autorisations.

en: The file does not exist, please try again.
fr_FR: Le fichier n'existe pas, veuillez réessayer.

en: The file you are trying to upload is not a .zip file. Please try again.
fr_FR: Le fichier que vous essayez de télécharger n'est pas un fichier .zip. Veuillez réessayer.

en: The following plugin needs to be updated to its latest version to ensure maximum compatibility with this theme: %1$s. | The following plugins need to be updated to their latest version to ensure maximum compatibility with this theme: %1$s.
fr_FR[0]: Le plug-in suivant doit être mis à jour vers sa dernière version pour garantir une compatibilité maximale avec ce thème : %1$s.
fr_FR[1]: Les plugins suivants doivent être mis à jour vers leur dernière version pour assurer une compatibilité maximale avec ce thème : %1$s.

en: The following plugin was activated successfully:
fr_FR: Le plugin suivant a été activé avec succès :

en: The following recommended plugin is currently inactive: %1$s. | The following recommended plugins are currently inactive: %1$s.
fr_FR[0]: Le plug-in recommandé suivant est actuellement inactif : %1$s.
fr_FR[1]: Les plug-ins recommandés suivants sont actuellement inactifs : %1$s.

en: The following required plugin is currently inactive: %1$s. | The following required plugins are currently inactive: %1$s.
fr_FR[0]: Le plug-in requis suivant est actuellement inactif : %1$s.
fr_FR[1]: Les plug-ins requis suivants sont actuellement inactifs : %1$s.

en: The installation and activation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
fr_FR: Le processus d'installation et d'activation démarre. Ce processus peut prendre un certain temps sur certains hôtes, alors soyez patient.

note: 1: plugin name.
en: The installation of %1$s failed.
fr_FR: L'installation de %1$s a échoué.

en: The installation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
fr_FR: Le processus d'installation démarre. Ce processus peut prendre un certain temps sur certains hôtes, alors soyez patient.

en: The max-width of your site will be INPUT + 1200 (pixel).
fr_FR: La largeur maximale de votre site sera INPUT + 1200 (pixel).

en: The maximum spend for this coupon is&nbsp;%s
fr_FR: La dépense maximale pour ce coupon est&nbsp;%s

en: The minimum spend for this coupon is&nbsp;%s
fr_FR: La dépense minimum pour ce coupon est&nbsp;%s

en: The remote plugin package consists of more than one file, but the files are not packaged in a folder.
fr_FR: Le package de plug-in distant se compose de plusieurs fichiers, mais les fichiers ne sont pas regroupés dans un dossier.

en: The remote plugin package does not contain a folder with the desired slug and renaming did not work.
fr_FR: Le package de plug-in distant ne contient pas de dossier avec le slug souhaité et le changement de nom n'a pas fonctionné.

en: The tag cloud will not be displayed since there are no taxonomies that support the tag cloud widget.
fr_FR: Le nuage de tags ne s'affichera pas car aucune taxonomie ne prend en charge le widget de nuage de tags.

en: Theme has not been installed or enabled Wishlist Feature.
fr_FR: Le thème n'a pas été installé ou activé.

en: Theme Name
fr_FR: Nom du thème

en: Theme Options
fr_FR: Options du thème

en: Theme Setup
fr_FR: Configuration du thème

en: There are %s items in your cart.
fr_FR: Il y a %s articles dans votre panier.

en: There are no reviews yet.
fr_FR: Il n'y a pas encore de critiques.

en: There are no shipping options available. Please ensure that your address has been entered correctly, or contact us if you need any help.
fr_FR: Il n'y a pas d'options d'expédition disponibles. Veuillez vous assurer que votre adresse a été saisie correctement ou contactez-nous si vous avez besoin d'aide.

en: There are one or more required or recommended plugins to install, update or activate.
fr_FR: Il existe un ou plusieurs plugins requis ou recommandés à installer, mettre à jour ou activer.

en: There is an update available for: %1$s. | There are updates available for the following plugins: %1$s.
fr_FR[0]: Une mise à jour est disponible pour : %1$s.
fr_FR[1]: Des mises à jour sont disponibles pour les plugins suivants : %1$s.

en: There was an error when reading this WXR file
fr_FR: Une erreur s'est produite lors de la lecture de ce fichier WXR

en: This does not appear to be a WXR file, missing/invalid WXR version number
fr_FR: Cela ne semble pas être un fichier WXR, numéro de version WXR manquant/invalide

en: This field is required.
fr_FR: Ce champ est obligatoire.

en: This plugin needs to be updated to be compatible with your theme.
fr_FR: Ce plugin doit être mis à jour pour être compatible avec votre thème.

en: This theme recommends the following plugin: %1$s. | This theme recommends the following plugins: %1$s.
fr_FR[0]: Ce thème recommande le plugin suivant : %1$s.
fr_FR[1]: Ce thème recommande les plugins suivants : %1$s.

en: This theme requires the following plugin: %1$s. | This theme requires the following plugins: %1$s.
fr_FR[0]: Ce thème nécessite le plug-in suivant : %1$s.
fr_FR[1]: Ce thème nécessite les plugins suivants : %1$s.

en: This wizard will set up your theme, install plugins, import content. It is optional & should take only a few minutes.
fr_FR: Cet assistant va configurer votre thème, installer des plugins, importer du contenu. Il est facultatif et ne devrait prendre que quelques minutes.

en: This WXR file (version %s) may not be supported by this version of the importer. Please consider updating.
fr_FR: Ce fichier WXR (version %s) n'est peut-être pas pris en charge par cette version de l'importateur. Veuillez envisager la mise à jour.

en: Thumbnail Layout
fr_FR: Disposition des vignettes

en: Time ago
fr_FR: Il y a du temps

en: Tiny
fr_FR: Minuscule

en: Title
fr_FR: Titre

en: Title:
fr_FR: Titre:

note: 1: number of plugins.
en: To Activate <span class="count">(%s)</span> | To Activate <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[0]: À activer <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[1]: À activer <span class="count">(%s)</span>

note: 1: number of plugins.
en: To Install <span class="count">(%s)</span> | To Install <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[0]: À installer <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[1]: À installer <span class="count">(%s)</span>

en: To make it easier for you to edit and save the imported content, you may want to reassign the author of the imported item to an existing user of this site. For example, you may want to import all the entries as <code>admin</code>s entries.
fr_FR: Pour faciliter la modification et l'enregistrement du contenu importé, vous pouvez réaffecter l'auteur de l'élément importé à un utilisateur existant de ce site. Par exemple, vous pouvez importer toutes les entrées en tant qu'entrées d'<code>administrateurs</code>.

en: Toggle Icon
fr_FR: Basculer l'icône

en: Toggle Sidebar
fr_FR: Basculer la barre latérale

en: Toggle Top Bar
fr_FR: Basculer la barre supérieure

en: Toggle Top Bar - Initialize
fr_FR: Basculer la barre supérieure - Initialiser

en: Toggle Widget Content
fr_FR: Basculer le contenu du widget

en: Top
fr_FR: Haut

en: Top Bar
fr_FR: Barre du haut

en: Top Bar Content
fr_FR: Contenu de la barre supérieure

en: Top Bar Limit widgets to Show More
fr_FR: Top Bar Limiter les widgets pour en afficher plus

en: Top Bar Options
fr_FR: Options de la barre supérieure

en: Top Bar Promotion News
fr_FR: Top Bar Promotion Nouvelles

en: Top Bar Type 2
fr_FR: Barre supérieure Type 2

en: Top Filter Categories
fr_FR: Principales catégories de filtres

en: Top Menu - Only show level 1
fr_FR: Top Menu - Afficher uniquement le niveau 1

en: Top To Bottom
fr_FR: De haut en bas

en: Topbar Background
fr_FR: Arrière-plan de la barre supérieure

en: Topbar Text color
fr_FR: Couleur du texte de la barre supérieure

en: Topbar Text color hover
fr_FR: Survol de la couleur du texte de la barre supérieure

en: Trackbacks are closed, but you can <a class="comment-link" href="#respond" title="Post a comment">post a comment</a>.
fr_FR: Les rétroliens sont fermés, mais vous pouvez <a class="comment-link" href="#respond" title="Poste un commentaire">poste un commentaire</a>.

en: Transfer Theme Options Data
fr_FR: Transférer les données d'options de thème

en: Transition Loading
fr_FR: Chargement des transitions

en: Trebuchet
fr_FR: Trébuchet

en: Turn Off Sidebar on Mobile Device
fr_FR: Désactiver la barre latérale sur l'appareil mobile

en: Type
fr_FR: Taper

en: Type Font
fr_FR: Police de caractère

en: Type of Template
fr_FR: Type de modèle

en: Type Show
fr_FR: Spectacle de type

en: Type View
fr_FR: Type de vue

en: Typography
fr_FR: Typographie

en: Uncategorized Product
fr_FR: Produit non classé

note: %s: shipping location (prefix e.g. 'to' + ISO 3166-1 alpha-2 country code)
en: Unfortunately <strong>we do not ship %s</strong>. Please enter an alternative shipping address.
fr_FR: Malheureusement, <strong>nous n'expédions pas %s</strong>. Veuillez saisir une autre adresse de livraison.

en: Unfortunately your order cannot be processed as the originating bank/merchant has declined your transaction. Please attempt your purchase again.
fr_FR: Malheureusement, votre commande ne peut pas être traitée car la banque/le commerçant d'origine a refusé votre transaction. Veuillez réessayer votre achat.

en: Unknown
fr_FR: Inconnu

en: Unlimited
fr_FR: Illimité

en: Update
fr_FR: Mise à jour

note: %2$s: plugin name in screen reader markup
en: Update %2$s
fr_FR: Mettre à jour %2$s

note: 1: number of plugins.
en: Update Available <span class="count">(%s)</span> | Update Available <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[0]: Mise à jour disponible <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[1]: Mise à jour disponible <span class="count">(%s)</span>

en: Update Cart
fr_FR: Mise à jour panier

en: Update recommended
fr_FR: Mise à jour recommandée

en: Update Required
fr_FR: Mise à jour requise

note: 1: plugin name, 2: action number 3: total number of actions.
en: Updating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
fr_FR: Mise à jour du plug-in %1$s (%2$d/%3$d)

note: %s: plugin name.
en: Updating Plugin: %s
fr_FR: Mise à jour du plug-in : %s

en: Upgrade message from the plugin author:
fr_FR: Message de mise à jour de l'auteur du plugin :

en: Upgrade your version of WordPress for full media support.
fr_FR: Mettez à niveau votre version de WordPress pour une prise en charge complète des médias.

en: Upload
fr_FR: Télécharger

en: Upload Custom Font
fr_FR: Télécharger une police personnalisée

en: Upload new custom font success!
fr_FR: Téléchargement réussi d'une nouvelle police personnalisée !

en: Use a different billing address
fr_FR: Utiliser une adresse de facturation différente

en: Use White Label
fr_FR: Utiliser la marque blanche

en: Username
fr_FR: Nom d'utilisateur

en: Username is required.
fr_FR: Nom d'utilisateur est nécessaire.

en: Username or email
fr_FR: Nom d'utilisateur ou email

en: Variants Badge Color
fr_FR: Variantes Badge Couleur

en: Verdana, Geneva
fr_FR: Verdana, Genève

en: Verified
fr_FR: Vérifié

en: Vertical Menu
fr_FR: Menu vertical

en: Vertical Menu > Main Menu
fr_FR: Menu vertical > Menu principal

en: Vertical Menu Background - Focus
fr_FR: Arrière-plan du menu vertical - Mise au point

en: Vertical Menu Background - Focus - Sticky
fr_FR: Fond de menu vertical - Focus - Collant

en: Vertical Menu Text Color - Focus
fr_FR: Couleur du texte du menu vertical - Mise au point

en: Vertical Menu Text Color - Focus - Sticky
fr_FR: Couleur du texte du menu vertical - Mise au point - Collant

en: Vertical Root Level - Limit
fr_FR: Niveau racine vertical - Limite

en: Vertical Root Level - Parent - 0
fr_FR: Niveau racine vertical - Parent - 0

en: Very poor
fr_FR: Très pauvre

en: Video Badge Color
fr_FR: Couleur du badge vidéo

en: Videos
fr_FR: Vidéos

en: Vietnamese
fr_FR: Vietnamien

en: View
fr_FR: Voir

en: View all posts by %s
fr_FR: Voir tous les messages par %s

en: View cart
fr_FR: Voir le panier

en: VIEW DETAIL
fr_FR: VOIR LES DÉTAILS

en: View more
fr_FR: Voir plus

en: View Product Information
fr_FR: Afficher les informations sur le produit

en: View the promotion gifts
fr_FR: Voir les cadeaux promotionnels

en: View your website
fr_FR: Afficher votre site Web

en: Visit Store
fr_FR: Visiter le magasin

en: Warning- This options panel will not work properly without javascript!
fr_FR: Attention- Ce panneau d'options ne fonctionnera pas correctement sans javascript !

en: Weekly Store Timing
fr_FR: Calendrier hebdomadaire du magasin

en: Welcome
fr_FR: Accueillir

en: White Label
fr_FR: Marque blanche

en: Wide
fr_FR: Large

en: Width - Logo
fr_FR: Largeur - Logo

en: Width - Mobile Logo
fr_FR: Largeur - Logo mobile

en: Width - Sticky Logo
fr_FR: Largeur - Logo collant

en: Width full side
fr_FR: Largeur plein côté

en: Wishlist
fr_FR: Liste de souhaits

en: Wishlist Options
fr_FR: Options de liste de souhaits

en: Wishlist Page
fr_FR: Liste de souhaits

en: Wishlist Sidebar Layout
fr_FR: Disposition de la barre latérale de la liste de souhaits

en: With Background
fr_FR: Avec fond

en: With or Without Background.
fr_FR: Avec ou sans arrière-plan.

en: Without Background - Default use Background Color
fr_FR: Sans arrière-plan - Utiliser la couleur d'arrière-plan par défaut

en: Without Border Wrapper
fr_FR: Sans emballage de bordure

en: WooCommerce Tabs - Read more / Show less (Mobile App - Simulator)
fr_FR: Onglets WooCommerce - En savoir plus / Afficher moins (Application mobile - Simulateur)

en: WooCommerce Tabs Off - Canvas in Mobile (Not use Mobile App - Simulator)
fr_FR: WooCommerce Tabs Off - Canvas in Mobile (Ne pas utiliser l'application mobile - Simulator)

en: WooCommerce Tools
fr_FR: Outils WooCommerce

en: WordPress Repository
fr_FR: Référentiel WordPress

en: Working...
fr_FR: Fonctionnement...

en: WPBakery - Homepage List
fr_FR: WPBakery - Liste des pages d'accueil

en: WPBakery Page Builder
fr_FR: Générateur de pages WPBakery

en: Wrapper Widget - Sidebar Classic
fr_FR: Widget Wrapper - Barre latérale classique

en: Write a review
fr_FR: Écrire une critique

en: X-Large
fr_FR: X-Grand

en: Yearly Archives: %s
fr_FR: Archives annuelles : %s

en: Yes
fr_FR: Oui

en: Yes, Please!
fr_FR: Oui s'il te plaît!

en: YITH WooCommerce Compare
fr_FR: YITH WooCommerce Comparer

en: You can tranfer the saved options data between different installs by copying the text inside the text box. To import data from another install, replace the data in the text box with the one from another install and click "Import Options".
fr_FR: Vous pouvez transférer les données d'options enregistrées entre différentes installations en copiant le texte à l'intérieur de la zone de texte. Pour importer des données d'une autre installation, remplacez les données dans la zone de texte par celles d'une autre installation et cliquez sur "Options d'importation".

en: You can use the two buttons below to backup your current options, and then restore it back at a later time. This is useful if you want to experiment on the options but would like to keep the old settings in case you need it back.
fr_FR: Vous pouvez utiliser les deux boutons ci-dessous pour sauvegarder vos options actuelles, puis les restaurer ultérieurement. Ceci est utile si vous souhaitez expérimenter les options mais souhaitez conserver les anciens paramètres au cas où vous en auriez besoin.

en: You may also like&hellip;
fr_FR: Tu pourrais aussi aimer&hellip;

en: You may be interested in&hellip;
fr_FR: Vous etes peut etre intéressé&hellip;

note: %s opening and closing link tags respectively
en: You must be %1$slogged in%2$s to post a review.
fr_FR: Vous devez être %1$sconnecté%2$s pour publier un avis.

en: You must be logged in to checkout.
fr_FR: Vous devez être connecté pour passer à la caisse.

en: Your comment is awaiting moderation.
fr_FR: Votre commentaire est en attente de modération.

en: Your Order
fr_FR: Votre commande

en: Your order notes saved.
fr_FR: Vos notes de commande enregistrées.

en: Your rating
fr_FR: Votre note

en: Your review
fr_FR: Votre avis

en: Your theme has been all setup. Enjoy your new theme.
fr_FR: Votre thème a été entièrement configuré. Profitez de votre nouveau thème.

en: Zero size file downloaded
fr_FR: Fichier de taille nulle téléchargé
